Yaz Aylarında Kilo Kontrolü

Yaz aylarının gelmesi ile havalar ısınmakta ve vücudunuzun ihtiyacı olan kalori, vitamin mineral gereksinimi değişmektedir. Bu nedenle kilo kontrolü sağlayan beslenme değişiklikleri ve porsiyon kontrolü önem kazanmaktadır. Yaz sıcaklarında günlük su tüketimi en az 2 -2,5 litre ( 10-12 Bardak ) olmalı ve 2-3 bardak kadarı 1-2 dilim limon ile içilmelidir. Özellikle tokluk hissinizi artıran besinlerin daha fazla tercih edilmesi aynı zamanda bölgesel kilo artışının da azalmasına destek sağlamaktadır. Tokluk hissini artırmak için öğün saatlerinizi ve sıklığını yaşamınıza göre ayarlamanız gerekmektedir.

Yaz aylarında kızartma olan ( Patates, patlıcan , karışık kızartma ..gibi) besinler sindirim sağlığını olumsuz etkilerken kilo kontrolünüzü azaltır. Bu nedenle ızgara, fırın ve diğer sağlıklı pişirme yöntemleri ile hazırlanan besinleri tercih etmelisiniz. Özellikle ana öğünlerinizde yaz mevsimi sebzeleri ile hazırlayacağınız salatalara mutlaka yer vermelisiniz.

YAZ AYLARINDA DENGELİ SU TÜKETİMİ NASIL OLMALI ?

Yaz aylarında su içme miktarınızı artırmak ve fazla ödemi atmak için suyunuza taze nane, limon, salatalık, yeşil elma ve tarçın ekleyebilirsiniz.


• Sabah uyanınca 1 bardak limonlu taze naneli su içilmeli

• Kahvaltıdan 30 dakika sonra 2 bardak su içilmeli,

• Her ana öğünden 15-20 dakika önce 2 bardak su içilmeli,

• Her ana öğünden 30 dakika sonra 1 bardak su içilmeli,

• Yatmadan 30 dakika önce 2 bardak su içilmelidir.

• Çay ve kahve içerken yanında 1 bardak su içmeniz ödemin artmasını engeller.


TOK TUTAN YAZ SALATASI

Malzemeler; 1/3 Demet Semizotu, 2 Adet Doğranmış Domates, 2 Adet Doğranmış Salatalık, 4-5 Dal Taze Nane, 3-4 Yemek Kaşığı Haşlanmış Mercimek, 2 Yemek Kaşığı Lor Peyniri, 3-4 Adet Ceviz, 1 Tatlı Kaşığı Nar Ekşisi, 1 Tatlı Kaşığı Sumak, 1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı.

Hazırlanışı; Tüm malzemeleri sırası ile seramik kaseye ekleyin. Servis yaparken Nar ekşisi ve zeytinyağı ekleyin.

Sağlıklı beslenmek için şeker içeriği yüksek meyveler olan kavun, karpuz, üzüm, incir ve dut haftada 1 defadan sık tercih edilmemelidir. Bu meyveler yerine posa oranı yüksek şeftali, nektarin, taze kayısı, erik ve armut gibi meyveler her gün en az 2 porsiyon tercih edilmelidir. Ayrıca ana öğünlerde kan şeker dengesini korumak için ayran, kefir, cacık ve yoğurt gibi süt ürünü besinlere mutlaka her gün 2 porsiyon yer verilmelidir. Havaların ısınması ile sık sık tercih edilen dondurma tüketmek için 1 adet meyve yerine 1 top meyveli dondurma olarak porsiyon dengelenmelidir.

Diyetisyen Tuğçe Altan Bahçe

Pozitif Beslenme Kurumsal Beslenme Danışmanlığı

Önceki FAYDALI BİLGİLER Yazıları