Prenet programını özel kılan nedir ?

Prenet programında öncelik danışmanlık ve kontroldür. Bia analizi ile ölçüm yapılması ve tüm değerlerin kontrol altında tutulması yağ yakımı programı boyunca, vücudun tüm ihtiyacının karşılanmış olduğunun görülmesi ve kas kaybedilmemesi oldukça önemlidir.

Programdaki başarıyı rakamsal olarak ifade edebilir misiniz?Son 3 yılda katılımcılar 20 haftada ortalama olarak 15,8 kg kilo kaybı yaşadılar. Bunun 11,8 kg’I yağ kütlesi kaybı olarak kayıtlara geçmiştir. Şu anda Avrupa’da ayda yaklaşık 300,000 kişi programda katılımcı olarak yer alır.


Bu programın uygulanışı neden daha uzun süreli olmaktadır ?


Vücutta bir kilogram yağ kütlesi kaybedilmesi için 7000 Kcal enerji açığa çıkarmak gerekir. Bunun yanında vücut kas kütlesini korumak için enerjiye ihtiyaç duyar. Asıl zamana ihtiyaç duyulan denge noktası burasıdır.


Prenet neden bazı uzmanların aksine 5 ya da daha fazla öğün değil 3 ana öğün şeklinde beslenme önermektedir ?


Evet, çok doğru. Çünkü en son kanıtlanan bilimsel verilere göre : Kan insulin seviyesi yükseldiğinde vücut yağ yakımını bloke ediyor. Vücut ara öğün almadan öğün aralarında zaman bırakarak yağ yakımına fırsat tanıyor. Bu yüzden yağ yakımı sürekli yemeklerle bölünüyor.


Bu sırada kendinizi aç, yorgun ya da enerjisiz hissediyor musunuz ?


Kesinlikle hayır, vücudun ihtiyacı olan tüm gerekli besin maddeleri veriliyor. Katılımcılar tarafından da bu durum olumlu olarak rapor edilmiştir. Enerjik ve oldukça dinlenmiş hissederler.


Bu süre içinde yeme isteği ya da açlık atakları yaşıyor musunuz ?


Eğer tavsiyelere uyarsanız hayır. İnsülin seviyesindeki düşmeye başlayan eğilim, normalde vücudun açlığının dengelendiğinin sinyalidir.


Diyet programı içerisinde tatlılardan kaçınmak zorunda mıyım ?


Hayır. Diyetlerindeki yemeklerine dahil ettikleri karbonhidrat miktarı ile tatlı arasında değişim yapabilirler. Ancak burada önemli olan ara öğünde yenmemiş olamasıdır.


Diyet programı boyunca deride ne gibi değişimler olmaktadır ?


Kas kütlesi vücuda temel yapısını ve duruşunu verir. Prenet diyet programı boyunca cilt büyük ölçüde sağlam kalır, daha yumuşak ve pürüzsüz görünür.


Selülitli görünümde pozitif bir değişim söz konusu mudur ?


Evet, yağ kaybı ile dokuda sağlanan drenaj bu görüntüde azalmaya neden olur.


Bu programdan sonra kilomu nasıl kontrol altında tutabilirim ?


Bunun program sonrasında sorun olacağını düşünmüyorum. Prenet programı içerisinde yeme alışkanlığındaki değişimler uzun zaman içerisinde olmaktadır. Bu da kişilerin daha adapte olmasını sağlar. Buna ek olarak aralıklarla yapılana BIA ölçümü ile programa istediğiniz zaman dönebilirsiniz.


Eğer düşük yağlı diyet yapmak istersek, vücudun ihtiyacından daha az yağ almamız mümkün olabilir mi ?


Vücut için günde 10 gr civarında yağ almak gereklidir. Bu yağda eriyen vitamin ve mineraller içinde zorunludur. Ancak günlük doz 60 gr’ı geçmemelidir. Bu programı yağ alımı azaltılmıştır. Yağ tercihinizi doymamış yağlardan tercih edebilirsiniz.

Önceki DOKTOR KÖŞESİ Yazıları