Günlük ağız ve diş bakımı düzenli olarak yapılsa dahi, beslenme alışkanlıkları veya zaman zaman düzenli ilaç kullanımı gibi dış etkenler, dişlerin doğal beyazlığında azalmaya neden olur. Dişin doğal renginin, beyazlığının bozulması, zaman içinde kişilerin düzeltme gereği hissettikleri bir durum olduğu için biz diş doktorlarına sıkça gelen talepler arasında yer almaktadır. Diş doktoru kontrolünde beyazlatma işlemi yapmanın iki farklı temel yöntemi vardır. Her iki yöntem de sürecin uzun olması ve maliyet nedenleri ile talep oranı yüksek olsa da karar aşamasında hastalara geri adım attırmaktadır. Diş doktoru kontrolünde yapılan diş beyazlatma işlemleri, Klinik tipi ve Ev tipi uygulamalar olarak sınıflandırılabilir;

Klinik Tipi uygulamalar genellikle her biri yaklaşık 1,5 saat süren, 2-3 seans diş doktoru tarafından yapılan uygulamalardır. Çok hassas bir proses işlenir ve dikkat edilmesi gereken en önemli unsur oksitlendirme (Hidrojen Peroksit ile) ajanının diş etlerine temasının engellenmesi ve diş minesi üzerinde hassasiyet yaratabilecek bu maddenin zarar meydana gelmeden uygulamanın sonlandırılmasıdır. Uygulamanın ardından birkaç gün süre ile hassasiyet normaldir.

Ev tipi uygulamalar ise diş doktorunun, hastanın diş kalıbını alarak hazırladığı birebir ağızlık içerisine yine bir kimyasal karışım hazırlanması ile başlar. Evde hasta tarafından temiz ağızlık içine beyazlatma etkisi yaratan kimyasal karışımın doldurulması ve ortalama 6 saat ağızda bekletilmesi ile uygulanır. Uygulama her gün tekrarlanır ve 2 hafta süre ile devam eder.
Bu yöntemlerde kullanılan oksitlendirme ajanı Hidrojen Peroksit çok kuvvetli bir kimyasaldır ve tüketicinin direk kullanımına sunulmak için risk içerir. Kişisel kullanım için satışa sunulan kozmetik ürünlerde bulunulurluğu, Sağlık Bakanlığı kararı ile binde bir ile sınırlandırılmıştır. Bu sınrılarda Hidrojen Peroksit içeren maddelerin de beyazlatma etkinliğinden bahsetmek zordur.

Görsel gereksinimler ile diş beyazlatma’ya ihtiyaç duyan ancak klinik uygulamaların maliyetleri, süreçleri nedei ile kozmetik ürünler denemk isteyenlerin, seçeceği ürünlerde öncelikle güvenilir olmasına dikkat etmelerini öneririm. İşlemini ev konforunda yapılması cezbedicidir, ancak özellikle karışım hazırlama gerektiren yada diş etine teması konusunda önemli uyarı içeren uygulamalar hasta uyumu veya güvenilirlik adına risk oluşturabilir. Bu kapsamda değerlendirilen ürünlerin güvenilirlik testlerinin yapılmış olması, kullanıma hazır hijyenik bir uygulama imkanı sağlaması olumlu tercih sebepleri olacaktır.

Önceki DOKTOR KÖŞESİ Yazıları