GENEL
Ağırlık bu remedi için karakteristiktir. İdrar yavaş çıkar, yumuşak dışkıda bile büyük çaba gerekir. Sanki abdomen ve rektum felç olmuş gibi. Duyular ancak yavaş bir şekilde ilgili merkezlere iletilir. Bir şey söylediğinde, bunu sanki başka biri söylemiş gibi; bir şey gördüğünde, sanki bunu başka biri görmüş gibi veya ancak kendini başka birinin yerine koyduğunda görebilecekmiş gibi hisseder. Bir acelecilik hissi uyanır. Cisimler sanki yeterince hızlı hareket ediyor (etmiyor) gibidir.
Farklı organlarda düğümlenmeye benzer bir his.
Bazı ağrı verici semptomlar öğle yemeğinden sonra ortaya çıkar ve akşama kadar sürer, bu saatte daha önce olmayan başka belirtiler ortaya çıkar. Ancak sabah veya akşam başlayan bazı ağrılar yemekten sonra ortadan kalkar. Titreme, başın ve eklemlerin konvulzatif hareketleri, spazmlar ve bu esnada dönüşümlü gülme ve ağlamalar.
Tüm vücudun titremesi ve yatma arzusu. Hafif bir yürüyüşten sonra bile genel büyük bir yorgunluk, ancak özellikle konuştuktan sonra.
Ter bezlerinde tahriş, kuruluk veya aşırı şiddetli sekresyon.
İmpulslar : İntihar eğilimi. Bir bıçak gördüğünde ani impuls. Üzüntülü, korkulu, uzaklaşmak istiyor,
Delirmekten korkar.
Duygusal semptomlar çoğunlukla sabah uyandığında ortaya çıkar.
Farklı bölgelerde pulsatif (kalp atışı gibi) ağrı hissi. Ağrılar yukarı doğru çıkar. Üstte solda, altta sağda (Lyc. un tersi)Semptomlar her ikinci gün periyodiktir. Hasta kendini bir süre iyi hisseder, sonra belirgin bir sebep olmadan bir daha kötü hisseder. Ardından iyi hisseder, ardından tekrar kötü, eskisinden daha kötü olabilen bir hastalık hali, ardından o kadar kötü olmayan bir kötülük hissi, ardından uzun aralıklarla tekrarlama.Öğleden sonra, hilal veya dolunayda, sabah uyandıktan sonra, cinsel birleşmeden sonra, soğuk açık havada, kuru havada, soğuk yıkamalar nedeniyle, vücut bölümlerinin nemlenmesi ile, sıcak yemek ve içecek nedeniyle, genel olarak sıcaklık ile.
Alumina kronik şikayetleri olan, genelde oturarak yaşayan kişiler için uygundur. Düşük yaşam enerjisi (ısısı) olan bünyelerde, zayıf ve güçsüz insanlarda, psorik kişilerde uygundur. Kişi soluk, güçsüz ve yorgundur. Dinlenmek için oturmalıdır. Sadece açık gözlerle ve gündüz yürüyebilir. Yürürken topuklarda hissizlik.
Bu anemik hastaların canı sıkça yenmeyecek tuhaf şeyler (Tebeşir, bez, kömür, karanfil vb.). Patatesi de yiyemez, kaldırmaz.
Nat.m hastası anemik iken ekmek yemek istemez. Pulsatilla hastası yağlı yiyecekler, unlu mamuller yiyemez.
Etkisi yavaş gelişir ve remedi hızlı bir şekilde değiştirilmemelidir.

Yazınını devamını pdf olarak görüntülemek için tıklayınız...

Önceki HOMEOPATİ Yazıları