Vajinismus
; kadının tamamen kendi elinde olmayarak, istemsiz kasılmaları sonucu cinsel ilişkiye girememesine vajinismus denmektedir. Vajinanin çevresindeki vajen kaslarının refleks olarak, istemeden kasılması, bunun yanında vücutta kasılma, katılaşma, endişe, korku, titreme ve panik ruh durumuyla kadının bacaklarını kapatması, partnerini itmesi ve partneriyle ilişkiye girmemesine izin vermeme durumudur.


Şunu belirtelim ki; vajinismus kadının tamamen iradesi dışında gelişmektedir. Ön sevişmede genelde bir problem yoktur. Vajinal ıslanma olmasına ve partneriyle cinsel birliktelik istenmesine rağmen, sorun tam ilişkiye girme anında ortaya çıkmakta olup zaman içinde cinsel isteksizliğe ve cinsel soğumaya neden olmaktadır. Bunun yanında vajinismus, cinsel ilişkinin dışında jinekolojik kadın doğum muayenesinde yada vajinal fitil krem kullanılması gerektiğinde vajinal tampon kullanması gerekirse vajinal kasılmalar refleks olarak görülmektedir. Kişi hiç bir şekilde ilaç veya tamponu kullanamaz. Bunun dışında eşiyle daha önce ilişkiye girebilirken zor bir doğuma, jinekolojik müdahaleye bağlı olarak da sonradan da ortaya çıkabilir.
Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?Vajinismus tedavi merkezimizde vajinismus tedavisi kişiye uygun olarak verilmektedir.
Çünkü herkesin endişesi, korkusu, hikayesi, eşiyle olan bağı, hayata bakışı, cinselliğe bakışı, cinsel ilişkiye bakışı farklıdır. Bu yüzden kişiye uygun bir tedavi program hazırlanmalıdır. Kişiye uygun
vajinismus tedavisi
; bilimsel, son derece kolay adapte olunan, hiçbir şekilde sıkıntı ve ağrıya yol açmayacak şekilde sunulmaktadır.
Vajinismus Tedavi Merkezimizde ilk görüşme, sizin vajinismusla ilgili değerlendirmenizin yapılması içindir. Gerçekten vajinismus musunuz? Eğer vajinismussanız, vajinismus probleminizin kaynağı anatomik nedenli mi? yoksa psikolojik kaynaklı mı? Cinsel ilişkiyle ilgili yanlış doğrularınızdan mı kaynaklı? Bu niye önemli; Vajinismus hastalığınıza nadirde olsa kızlık zarınızın kalın olması,vajen girişinde bir problem olması “bartolin kisti v.s.” gibi nedenlerle de olabilmektedir.Yukarıda anlatılan durumlarda vajinismus tedavi merkezimiz istanbul’a gereksiz yere vajinismus terapileri almış hastalarda gelmekte olup, gereksiz yere zaman, para ve morallerini kaybetmektedirler.
Vajinismus tedavi merkezimizde yapılacak jinekolojik muayene son derece kolay, basit, ağrısız sadece 45-60 saniye süren bir değerlendirmedir. Bu muayene esnasında herhangi bir alet(spkelum) ile bakılmaz. Jinekolojik muayenede tuşe yapılmaz. Bu değerlendirmede dış genital yapınızın genel bir değerlendirmesi yapılır. Anatomik bir engel olup olmadığı hakkında bir fikir sahibi olunur.
Bununla birlikte yine Vajinismus tedavi merkezimize gelen vajinismuslu hastalarımızın bir kısmı da gerekli olmadığı halde kızlık zarı kalın denilip, kızlık zarı operasyonu olan ancak vajinismus problemleri devam eden hastalar başvurmaktadır.
Şunu da belirtmek isteriz ki; Vajinismus nedeniniz, anatomik nedenli değilse ki, nadir bir kısmı böyledir (%5-10) vajinismus hastalığınızın büyük çoğunluğu sizin cinsellikle ilgili, cinsel birliktelikle ilgili bir takım “yanlış “ doğrularınızdan kaynaklanmaktadır.
Bu nedene göre vajinismus tedavi merkezimizde alacağınız vajinismus tedavi programınız; bilişsel, davranışsal ve bilinçli hipnoz terapilerimiz olup size göre programlanmaktadır.Bunları açacak olursak;


Bilişsel terapide kadın doğum uzmanı tarafından size kendi genital sisteminiz ile ilgili genel bilgiler ayrıntılı bir şekilde verilir. Bu konu ile ilgili yanlış düşünceleriniz, bilgi eksikleriniz bir kadın doğumcu gözüyle düzeltilir, sağlıklı ve doğru bir bilgilendirme yapılır.


Bu bilgiler bile sizi oldukça rahatlatır ve vajinismusu çözmek için doğru ilk adımlarınızı atmanıza yardımcı olur.


Bunu takiben davranışsal terapi olarak adlandırdığımız son derece kolay, basit, ağrısız egzersiz programları size uygun olacak şekilde düzenlenir ve takibinde de egzersiz programları, ev ödevleri olarak size verilmektedir. Bunlar kesinlikle parmak egzersizleri değildir.


Bu aşamalar sırasında kesinlikle uyku hali olmayan, bilinçli hipnoz uygulanabilmekte olup, sizi ruhsal olarak rahatlatmak ve konsantrasyonunuzu arttırmak amaçlı uygulanmaktadır.


Vajinismus tedavi merkezimizde genelde hastalarımız 2 ya da 4 seans gelmektedirler. Bu süreci siz belirlemektesiniz. Genelde İstanbul’da ve İstanbul’a yakın illerden haftada 1-2 seans gelerek vajinismus tedavi programını 1-4 haftada tamamlamakta, yurtdışından veya İstanbul’a uzak illerden gelen hastalarımız ise vajinismus tedavi programını 3-5 günlük zaman diliminde 3-4 seansta tamamlamaktadırlar.Problem, sizin cinsellik ve cinsel birliktelikle ilgili yanlış algılarınız, kaygılarınız ve bunun içinde sadece size bu yanlış doğrularınızın, niye ve niçin yanlış olduğunu anlatacak birilerine ihtiyacınız var. En önemli unsurda sizin vajinismus probleminizi çözmek isteme ve arzunuzdur. İstemek ve arzulamak sadece sözde olmamalı ve vajinismusu çözmek için adım atmak gerekmektedir.

Önceki DOKTOR KÖŞESİ Yazıları