El ve ayak tırnaklarında kalınlaşma ve renk değişikliğinde ilk akla gelen durum mantar enfeksiyonudur. Tırnak bozukluğu her zaman mantar demek değildir. Farklı cilt hastalıkları sonucunda ya da darbe ve travmaya bağlı (örneğin dar ayakkabı kullanımı) tırnak yapısında bozukluk gelişebilir.
Tırnaklarda mantar ya parmak aralarından bulaşır ya da direkt tırnakta yerleşerek çoğalır. Başka sebeplerden dolayı tırnak yapısının bozulması mantar gelişme riskini artırmaktadır. Parmak arasında veya tırnakta mantar yerleşmesinde ve çoğalmasında ayakların nemli ve ıslak bırakılmasının rolü vardır. Şeker hastalığı veya damar dolaşımı sorunu olan kişilerde mantar gelişme riski artabilir. Tırnak mantarında yaş ilerledikçe risk artışı görülmektedir. Bu yüzden çocuklarda pek beklenen bir durum değildir. Aksine yaşlılarda daha sık görülmektedir.

Tırnakta bir bozukluk veya renk değişikliği ile hekime başvuran hastadan öncelikle mantar durumunu tespit etmek için tırnağından örnek alınarak mikroskobik inceleme yapılır. Mantar varsa türüne göre farklı ilaçlar ve tedavi yöntemleri sunulur.

Genelde hastanın karaciğer sorunu yoksa ilk tercih ağızdan alınan mantar ilaçlarıdır. Normalde tedavi süresi 3 aydır. Bazen bu süre bir miktar uzatılabilir. 3 aylık ağızdan alınan tedavi sonunda gözle görülür iyileşme yaklaşık %50-80 oranında beklenir. Ancak daha sonra ilacın etkisi devam ederek tırnak tamamen iyileşebilir.Biz tedavi sürecini ve klinik iyileşme oranını arttırmak için topikal tedavilere yer vermekteyiz. Çeşitli antifungal etkisi olan bitkisel kökenli ilaçlar özellikle Melaleuca Alternifolia (Çay Ağacı Yağı) ve Callitris Intratropica (Avustralya Mavi Selvi Ağacı Yağı) bitkilerinin özlerini içeren ürünler tırnak matriksine nüfuz ederek iyileşmeyi hızlandırmaktadır ve tırnağın normal yapısına dönmesini güvenle sağlamaktadır.


Bazen uygun tedaviye rağmen hala tırnak bozukluğu ve deformite devam ediyor ise çeşitli lazer ve cerrahi uygulamalar da yapılmaktadır. Özet olarak genelde tırnağın mantar enfeksiyonunun tedavisi mümkün olup uygun tedavi yöntemi uygulanmadığı zaman mantar enfeksiyonu yayılarak diğer tırnaklara da bulaşabilmektedir.


Dr. Arda Eminzade
Acıbadem Kocaeli Hastanesi

Tel: 0262 317 4030

Önceki DOKTOR KÖŞESİ Yazıları