Tarantula yani taranten, Akdeniz bölgesinde yaygın olarak görülen bir örümcek tipidir. Ev örümceklerine benzer ama daha büyük ve daha güçlüdürler. İtalya civarında çok yaygındırlar. Tarantula remedisi bu hayvanın ezilmesiyle oluşur.


GENEL ETKİLER:


Tarantulanın ısırmasından sonra bazen sanki arı sokması gibi şiddetli ağrılar oluşabilir ya da hiç bir şey hissedilmez, ısırmasındaki acı hissedilmez.
Isırma yerinde hemen anında soğukluk, uyuşukluk oluşur ve bu yavaş yavaş bütün vücuda yayılır.
Isırık yerinde çok küçük bir kızarıklık da olabilir ya da çok hafif bir şişlik görülür. Birkaç dakika sonra, yarım saat ya da daha uzun bir sürede hastanın bütün vücudunu bir soğukluk hissi kaplar , hafif kramplar oluşur, çok büyük korkular görülür, dispneler oluşur ve hasta korku yüzünden inlemeye, sızlanmaya başlar. Hastanın yüzü solar, bembeyaz olur, gözleri içine çöker ve nefesi zorlanmaya başlar, iniltilidir. Kalbin etrafında kramp ağrıları oluşur, kalp atışları düzensizdir ve yavaştır.
Kramp nöbetleri tekrarlayıp durur ve gittikçe daha da şiddetlenir.
Aynı zamanda soğuk bir terleme başlar, susuzluk hissi, mide bulantısı, kusma ve timpani görülür. Kas sistemi ilk başlarda felçlidir, daha sonraları titremeler başlar ve en sonunda kontraktürler oluşur. Özellikle freksör kaslarda. Daha sonra kronik kramplar başlayabilir.
Vücudun daha çok bir yarısında etki görülür ya da tek tek ekstremitelerde izlenir. Olayların çoğunda hastanın bilinci açıktır ama hasta çok üzgündür, ümitsizdir ve bazen neşe ve öfke ile değişkenlik gözlenebilir.
Bazen hastalarda körlük, katalepsi ve koma durumu gözlenmiştir. Bazılarında ise cinsel istek aşırı artmıştır.
Suya baktığında, bazı parlak renklere, objelere baktığında, özellikle ritmik müzik duyduğunda bu hastaların iyileştiği gözlenmiştir.
Yazarlar bu müzik esnasında hastanın dans etmesinin onu 12-24 saat içinde iyileştirdiğini gözlemişlerdir. 
İlgili yazı'nın devamını pdf dökümanı
olarak görüntüleyebilirsiniz...
 

Önceki HOMEOPATİ Yazıları