Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, ateş gibi ile kendini gösteren soğuk algınlığı durumunda antienflamatuar, spazmolitik (bronkospazmolitik), ekspektoran, ateş düşürücü, terletici ve bağışıklık sistemini güçlendirici ( immünostimulan) etkiye sahip droglar, çaylar, gargaralar, inhalasyon ürünleri, pastiller, şuruplar, kapsüller, tabletler, damlalar kullanılabilir. Bu etkiyi gösteren fitokimyasallar ise uçucu yağlar, tanenler, polifenolik bileşikler, triterpenik saponiler, iridoit bileşikler , saponinler ve musilaj bileşikleridir.Echinaceae purpurae radix/ herbaEtki: Antienflamatuar, immünostimulan (üst solunum yolu enfeksiyonları)
Yan etki: AllerjiUyarı/ kontrendikasyon : Otoimmün (MS, romatoit artirit,lupus eritematozis) alerjik(rinit astım), tüberküloz,HIV/AIDS.2 aydan uzun kullanılmazEtkileşim: Antiaritmik, antifungal ve immunasupresanlarPelargonium sidoides ( umckaloaba)radixEtki: Antibakteriyel, antiviral,immünostimulan (üst solunum yolu enfeksiyonları,tüberküloz,sinüzit,tonsillit,bronşit,farenjit)


Yan etki: Allerjik reaksiyonlar, sindirim sorunları


Uyarı / kontrendikasyon: Kanama riski olanlar ve araç kullananlar dikkatli olmalı; karaciğer ve böbrek hastaları, hamile ve emzirenler kullanmamalı


2 haftadan fazla kullanılmaz.


Etkileşim: Antikoagülanlar


Nigella sativa /semen ( çörek otu )


Etki: Analjezik, antialerjik, antibakteriyel, antifungal,antioksidan,immunostimulan


Bilinen bir yan etki ve ilaç etkileşimi bildirilmemiştir.Sambucus nigra/ fructus( kara mürver)Etki: Grip virüsü influenza A ve B , H1N1Yan etki: GözlenmemişUyarı: Fazla tüketilmesi taşıdığı siyanogenetik glikozitlerden dolayı bilhassa çocuklarda zehirlenmelere yol açabilir.Hedera helix /foliumEtki: Bronkodilatör ve sekrolitikYan etki: ishal, karın ağrısı, bulantı, kusma (nadir)ANTİMİKROBİYAL VE EKSPEKTORAN ETKİ GÖSTEREN ESANSİYEL YAĞLARTıbbi mayıs papatyası esansiyel yağı( Matricaria chamomillae/flos )Etki: antiseptik, spazmolitikKullanım şekli: 1 litre suya 10 damla yağ karıştırılır ve karışım günde 2-3 fincan içilir.


Etki: antiseptik, spazmolitikÖkaliptus esansiyel yağı (Eucalyptus globulus/folium)Etki: Antiseptik; balgam söktürücü.Kullanım şekli:5ml badem yağına 5 damla eklenir oluşturulan karışım göğüs ve boğaz bölgesine masaj yapılır. Ayrıca ökaliptol içeren pastiller boğazdaki bakteriler üzerinde kuvvetli öldürücü etkisi vardır.Kekik esansiyel yağı (Thymus /herba )Etki:Antiseptik,sekrolitik,spazmolitikKullanım şekli: Ağız-boğaz gagaraları, pastiller, öksürük şurupları bulunmaktadır .Hatmi yaprağı ile hazırlanan çayı 3 saat arayla içildiğinde kulak ağrısına da iyi gelmektedir.Lavanta esansiyel yağı ( Lavandula officinalis/ flos )Etki: Antiseptik, antispazmotik, sedatifKullanım şekli: Sandal ağacı yağı, nane yağı ve lavanta yağı ile (1:1:1) oranında 1litre kaynamış suya katılan karışım buharı inhalasyon yolu ile nezle tedavisinde faydalıdır.Adaçayı esansiyel yağı (Salvia sp. /folium ,flos)Etki: AntiseptikKullanım şekli: İnfüzyon şeklinde boğaz ve burun hastalıklarında özelliklede soğuk algınlığında kullanılır.Gargara şeklinde boğaz ağrısına da etkilidir.Uyarı: Esansiyel yağı gebelik ve emzirme dönemi kullanılmaz..Mersin esansiyel yağı (Myrtus communis/folium ve fructus )Etki: Güçlü antibakteriyal etki. Akut ve kronik sinüzit ve bronşitte etkiliKullanım şekli: 50 ml badem yağı içine 20 damla mersin esansiyel yağı,10 damla ökaliptus E.Y. ve 10 damla nane E.Y. karışımı sabah akşam göğüs ve boğaz bölgesine masaj yapılır. Almanya eczanelerinde mersin esansiyel yağı içeren bitkisel ilaçlar vardır.Dr. Ecz. Canan Eriş


Pharmetic Akademi Yürütme Kurulu Üyesi


Önceki ÖĞRENCİ KÖŞESİ Yazıları