Öncelikle Omega Pharma’dan bahseder misiniz? Şirketin büyüme hikayesi nedir? Dünyadaki konumu nedir?

Omega Pharma 1987 yılında kurulmuş ana ihtisas alanı Kişisel Sağlık ve bakım ürünleri olan ağırlıklı Eczane odağı olan bir ilaç şirketidir. Ülkelere giriş şekli marka yada şirket satınalmaları ile gerçekleşmektedir buna müteakip portföyündeki ürünlerin lansmanıyapılmaktadır.
Şirketin kritik büyüme eşiği olan 1Milyar €’yu geçmesi 2012 yılında GSK’dan alınan ürünlerle gerçekleşmiştir.700 ‘ün üzerinde lokal ve uluslarası markaya sahip Omega Pharma Avrupa’daki 5. Büyük OTC şirketidir.
Kasım ayında Amerika merkezli ana faaliyet alanı üretim olan ,tüketici sağlığı,beslenme,ilaç ve hayvan sağlığı gibi alanlarda faaliyet gösteren Perrigo, Omega Pharma hisselerini devralmıştır.Farklı coğrafi alanlarda güçlü olan bu iki şirket birleşmesinin Avrupa ‘daki liderliğimizi pekiştirmekle beraber Omega Pharma’daki ürünlerinde Amerika pazarına açılması ile coğrafi alanlardaki ölçeğimiz üst seviyelere çıkıyor olacaktır.
Türkiye’deki geçmişi nedir? Türkiye pazarında nasıl bir büyüme hikayeniz var?
Omega Pharma TR’yeye 2009 yılında Deotak ve Depitak markalarını satın alarak giriş yapıyor. Uzun vadeli yapılanma ve yatırım kararını 2012 yılında veriyor. Sürece genç ve dinamik bir yönetim ekibinin oluşturulması ile başlanıyor.Bizde devreye burada giriyoruz.Şirket olarak son 2 senede yaklaşık 4 kat büyüme sağladık. Gerçekeşen büyüme yatırım ve satınalma iştahımızı arttırdı. 2015 yılından itibaren Alman Sebamed markasının TR’deki satış,pazarlama ve dağıtım haklarını satın aldık. Kendi alanında Eczane başta olmak üzere satış kanallarımızı genişletmeyi hedefledik.Omega Pharma olarak TR’yeye getirmeyi planladığımız yenilikçi ve Avrupa’da lider markalar bulunmakta. Şu anda tüketicilerimize sunduğumuz markalarımız Predictor gebelik testi,Paranit bit tedavisi ürünü ,XLS Medical zayıflama ürünü,Wartner Nail Expert,Deotak,Depitak ve Altermed Panthenol gibi lider markalar yer almakta.
Son birkaç yılda yaşadığınız büyüme nasıl bir yeniden yapılanmanın sonucu oldu?
Büyümemizin temelinde stratejilerimizin doğru bir zemine oturtulması ve istikrarımız yer almakta. Faaliyet gösterdiğimiz sektörde son 2 senedir en hızlı büyüyen kişisel sağlık ürünü şirketlerinin başında geliyoruz.Buradaki başarı doğru stratejierin oluşturulması ile başlayıp tüm şirket çalışanlarımızın süreci sahiplenmesi ile gerçekleşiyor. Yönetim ekibi tarafından belirlenen stratejilerin şirketin tüm kademelerinde doğru uygulanması, aynı hedefe odaklamak. Başarıyı getiriyor.
Markalarımıza yapılan yatırımı önemsiyoruz Tüketicilerimize ulaşıp doğru şekilde bilgilendirmenin önemine inanıyoruz.Çalışanlarımızı önemsiyoruz ve başarının şirketin tüm kademelerindeki ekip çalışmasının sonucu geldiğini biliyoruz.
Bugün Türkiye pazarında bulunduğunuz büyüklük nedir?
TR’de OTC alanında faaliyet gösteren şirketler içinde 2014 yılını yaklaşık 35. sırada tamamlıyoruz. Son 2 senede kaydettiğimiz %358’lik büyüme yeni yatırım planlarını hayata geçirmemizi sağladı. Sebamed markasının TR’deki haklarının satın alınması ile birlikte 2015 yılındaki iş hacmimiz yaklaşık 100 Milyon TL. seviyelerine çıkıyor olacak . Türkiye’deki ilk 10 OTC firması arasına giriyor olacağız.
Sizin bulunduğunuz sektörün parasal hacmi nedir? Pazarda kaç oyuncu rekabet ediyor? Nasıl bir rekabet yaşanıyor? Siz bu rekabette hangi yönlerinizle öne çıkıyor, sıyrılıyorsunuz?
Toplam 3 Milyar liralık hacme sahip olan pazarda hemen hemen tüm global oyuncular yer almakta.İlk 3 sırada Bayer,Novartis ve Reckitt Benckiser yer almakta. Her sene birçok firma yeni ürünler getirmeye devam ediyor. Faaliyet gösterdiğmiz tüm segmentlerde rekabet en üst seviyede devam ediyor. Tırnak mantarı pazarı yada bit tedavisi pazarında yeni markalar giriş yapmaya devam ediyor bu nedenle markalarımızakesintisiz yatırım yapmaya devam ediyoruz.
Farklı iş modelleri geliştirmek ve bunları hayata geçirmek, rekabeti yakından takip etmek ivmemizi devam ettirmemizkonusunda bizi motive ediyor.Gerçekleşen başarıda tüm şirketçalışanlarımızın katkısını önemsiyoruz ve ödülleniriyoruz.
TR’deki en iyi satış ekiplerinden birine sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Satış ekibimizin uygulamaya başladığı satış ve stok yönetimi projesi ile ile verimliliğimiz yükseliyor.Yetkinliği yüksek şirket çalışanlarımız kadar iş ortaklarımızın seçimine dikkat ediyoruz. Genel olarak kullanılan Tedarikçi kavramını ‘kazan kazan’ durumu yaratacak şekilde iş ortaklığı şekline tüm paydaşlarımızla oluşturup tüm süreçlerimizi etkin ve verimli yönetmeye önem veriyoruz.
Yaptığı işi ve şirket hedeflerini sahiplenen genç bir ekibe sahip olmamız en büyük avantajlarımızdan biri.
Bundan sonra Türkiye pazarında nasıl bir büyüme hikayesi yazacaksınız? Gelecek 5 yıllık hedeflerinizi paylaşır mısınız?
2015 için önceliğimiz satış,pazarlama ve dağıtım haklarını alığımız Sebamed ile ilgili planlarımızı hayata geçirmek. Bununla beraber Omega Pharma’ya ait markalarımıza yatırıma devam ediyor olacağız. Yenilikçi ürünleride piyasaya sunuyor olacağız. 2015 -2020 yılları arasında yalnızca mevcut portföyümüz ile minimum %80 oranında büyümeyi planlıyoruz.
Bunun haricinde Perrigo’nun çatışı altına girmemiz ile oluşan 18.000 adet üründen oluşan çok geniş bir portföye sahip olacak olmamız TR’de son 2 yılda sergilediğimiz büyümenin devam edebilmesi için müthis bir olanak sağlıyor.
İlaç,hayvan sağlığı ve beslenme gibi kategorileri de ilerleyen dönemde değerlendiriyor olacağız. Şİrket olarak Türkiye ekonomisine güveniyor ve yatırımlarımıza devam etmeyi planlıyoruz.
Siz büyürken sektörün büyüklüğü nereye ulaşır? Projeksiyonlarınız nedir?
İlaç dışı sektörün 2014 yılının ilk 9 ayındaki büyümesi yaklaşık %16 oldu. Faaliyet gösterdiğimiz bazı pazarlardaki ilk 9 aylık bazı pazar büyümelerini incelediğimizde Tırnak Mantarı pazarının %11, Bit Tedavisi pazarının %12 ve Gebelik testi pazarının yaklaşık %15 büyümekte olduğunu görüyoruz. Belli bir olgunluğa erişmiş Avrupa pazarlarını gözönüne alır isek pazarlarımızın gelişme ve büyüme potansiyeli ile birlikte rekabetin artacağını öngörüyoruz.
Şirket olarak Pazar büyümelerinin üzerinde büyüme kaydedebilmek başarımızı perçinleyen ve doğru stratejileri uyguladığımızın bizim için önemli bir göstergesi.

Önceki AYIN KONUĞU Yazıları