Nobel ilaç firmasının düzenlediği İtalya gezi yolculuğumuz İstanbul Atatürk Havaalanında başladı. Hoş bir karşılama ve yolculuk işlemleri ardından uçağımıza yerleştik. 2,5 saat süren uçak yolculuğu ardından Milano Havaalanına inişimiz gerçekleşti. Pasaport kontrolleri yapıldıktan sonra havaalanından çıkış işlemleri yapıldı.

Ekibimiz yavaş yavaş birbirleriyle tanışıp kaynaşmaya başlıyorlardı. Bir kısım eski tanışıklar ve yeni dostlukların ilk adımları atılıyordu. Bekleyen servis aracına bindik. Şehirde panoramik bir dolaşımın ardından, Merkezi Eski Kaleyi dolaştık. Genelde tuğlanın kullanıldığı görkemli bir yapı karşımızdaydı. O İtalya’nın muhteşem mimarı yapısı her tarafta kendini gösteriyordu.

Yürüyerek şehir turuna devam ediyor, Merkezi Katedralin olduğu bölüme geliyoruz. Eski muhteşem çarşı göz kamaştırıyor. Üstteki vitraylar göz alıcı, yerdeki karolar muhteşem her şey korunmuş. İnsan elinin harika sanatları nakış nakış işlenmiş. Daha sonra en büyük katedralini gezdik. Görülmeye değer bir yapı epeyce uzun bir sürede bitirilmiş.

Daha sonra katedralin çatısına çıkıp Milano manzarasını seyrettik. Tarihin içinde bir gezinti oldu bizlere. Akşam yemeğinde beraber olduk arkadaşlarla ve ertesi gün hızlı tren ile Venedik yolundaydık güzel bir tren yolculuğuydu. Venedik ayrı bir alem trenden inip eski şehrin yollarında eski tarih hikayelerinin içindeydik hızla gezdik bitmesi mümkün değil kano gezisi tarihin içindeki sokaklar ve bu arada mesleğimizin oradaki örnekleri orada da bizim ilgi alanımızda idi.

Eczacılık insan mesleği her yerde var ve devam edecek dünden bugüne Venedik gezmekle bitecek değil levhalar, saraylar, eski yapılar özellikle San Marcos Meydanı her şey su yolları kenarına dizilen evler her şey görülmeye değer. Dönüş trenle yine Milano’ya sabahında Probiotiklerin önemi üzerine çok güzel bir eğitim toplantısında beraberiz.

Ege Üniversitesi Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı hocamızın eğitim programına katıldık. Probiotiklerin hayati öneminin olduğunu ve çok sırların yeniden keşfedildiğini gördük. Bazı eski doğrular doğrulandı. Güzel bir sunum oldu. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Ve toplantı bitimi Como Gölü büyüleyici bir yer. Her şey korunmuş. Evler doğa ile bütünleşmiş. Muhteşem bir manzara güzel bir hava ve göl kıyısında nefis bir öğle yemeği, hep kalsak mı burada diyoruz ama yola devam şehir gezisi ve otele dönüş.

Milano bizi bir kere daha ağırlıyor. Eczaneler her zaman ilgimizi çekiyor. Dermokozmetik, ilaç ve sağlık ürünleri satılıyor. Eczaneler temiz ve düzenli. Ayrıca bazı ilaçların (OTC) satıldığı Parafarmasi denen ecza dükkanları var. İlaçların bir bölümü devlet tarafından karşılanmakta, gıda takviyeleri ve medikal ürünlerde eczanelerde satılıyor.

Ve dönüş yolu Milano’dan Atatürk Havaalanına iniş ve Vatanımıza döndük.

Bu gezide bizi yalnız bırakmayan ve her an bizlerle ilgilenen Nobel firması Çalışanları Özer bey, Ayşen ve Nihan hanımlara ve eml tur çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz.Önceki BİZDEN GELENLER Yazıları