Menopoz şikayetlerinde kullanılan önemli remedilerden biridir.Lachesis te menopoz dönemi hep kötüdür. Öncesinde Lach ile hiç ilgisi olmayan bir kadın menopoz döneminde Lach e ihtiyaç duyabilir.Sabah uyanınca kötüleşir.Sıcak basınca boyunlarında kapalı, dar giysiler, aksesuarlar vb istemezler. Boynunu açmak isterler, çünkü basıncı boyunlarında hissederler.Premenstrüel dönemde akıntı ya da kanama başlayınca rahatlar, durunca kötüleşir.Çok konuşurlar.Kıskançlık ve şüpheciliğe meyillidirler. Puls. da böyledir, dolayısıyla otomatik olarak Lach vermek doğru değildir, ayırıcı tanı gerekir. Pulsatillayı zihin semptomlarından hemen tanırız.


En ufak harekette hemen ter basar.Çok iyi gelen sporlarda bile zorlanır. Çabuk yorulur.Ailesel görevleri ağır gelir, bu nedenle mesafe koyarlar.Cinsellik iyi gelmez, bu nedenle ilişkisini keser.


Kanlı kök de denir. Kesilince kök kıpkırmızı olur.Menopozda çok önemli bir remedidir.Sıcak basması başa doğru ilerler. Enerji başa dolar.Dil, göz dışarı doğru çıkıyor, kafa patlayacak gibi oluyor. Şakak damarları kabarıktır. İçteki enerji dışarı çıkmak, patlamak ister. Bu semptomla ilgili olarak Lachesise benzer. Lach sol tarafı, Sang sağ tarafı tutar.Önceleri üşüyen kadınlarda bile el, ayak, baş sıcak olur.İçsel olarak da sıcaklık olur. İçinde sıcak hissediyor, sıcaklık uç bölgelere doğru akıyor.Kolerik reaksiyonlar yani öfkeli, sinirli bir ruh hali görülür.Kokuya, sese, gürültüye hassastırlar.


Toprak tabağı diyebiliriz. Tabak gibi kökleri, tabak gibi yaprakları vardır.Domuz ekmeği de denir. Domuzlar köklerini çok seviyorlar.Hormonal şikayetlerde çok önemli bir remedidir. Özellikle de menopoz şikayetlerinde.Ayrıca şimşeklerle, aura ile, görme bozukluğu ile seyreden migren ataklarında da kullanılır.Kendini suçlama, vicdan azabı, depresyonTeselli edilemeyen üzüntüler. Görevini yapamadığında üzülüyor.Ağlama nöbetleriDizlerde halsizlik ve üşüme, titreme


Önceki HOMEOPATİ Yazıları