Deriye rengini veren melanin pigmentinin artması deri renginde koyulaşmaya neden olur. Buna neden renk hücrelerinin (melanositler) aşırı pigment üretmesidir. Vücudun herhangi bir yerinde pigment artışı görülse de en sık yanaklar, alın, burun üzeri gibi açıkta kalan yüz bölgesinde karşımıza çıkar.

Yüzde ve vücutta gelişen lekelenmelerde çok çeşitli etkenler vardır:

1. Güneş ışınları2. Doğum kontrol hapları, gebelik, doğum, kürtaj gibi hormonal faktörler3. Genetik yatkınlık4. Tiroid hastalığı, kozmetikler, ilaçlar vs

Yüzde ve vücutta gelişen lekeler, özellikle açık tenlilerde, renkli gözlülerde ve kızıl saçlılarda daha çok karşımıza çıkar.

Solaryum gibi yapay ultraviyole kaynakları da lekelerden suçludurlar.
Güneş ışınlarının etkisi ile derimizde melanin daha çok birikmeye başlar. Pigment hücreleri hem sayıca artar hem de işlevsel olarak aktif hale geçer. Özellikle yüzün orta kısmında, boynun V bölgesinde ve kolun açıkta kalan kısımlarında karşımıza çıkar.


Yüzde ve vücutta gelişen güneş lekelerinden kurtulmak için neler yapılabilir.


1. Mutlak surette güneşe çıkmamak, güneşlenmemek, solaryumdan kaçınmak.


2. Güneşe çıkılacaksa en az 30 faktörlü güneş koruyucu kullanılmalıdır.


3. Lekeler için soyucu özellikte olmayan ve 4 mevsim kullanılabilen Lumisphere™ içerikli dermokozmetik ürünler tercih edilebileceği gibi içerisinde azelaik asit, hidrokinon, kojik asit, arbutin, C vitamini gibi leke giderici ajanlar bulunan soyucu özellikte dermokozmetik ürünler de kullanılabilir. Bu ürünlerin düzenli kullanımı ile de lekelerde azalma ve yok olma sağlanabilir.


4. Lekeleri yok etmede özellikle kış aylarında yapılabilecek, kimyasal ve bitkisel peelingler yapılabilir. Peeling, cilt canlandırma veya cilt yenileme demektir. Cildin en üst katmanındaki ölü ve hasar görmüş hücreleri yenileyerek, yepyeni ve taze bir cilt tabakası oluşturur. Pürüzsüz bir cilt yapısı elde etme; akne ve akne izlerinde iyileşme; güneş, yaşlılık, gebelik lekeleri ve çillerde kaybolma; fotoyaşlanmada (güneşe bağlı gelişen ciltte yaşlanma) azalma; ince kırışıklık ve çizgi oluşumunda azalma peelingin faydalarından bazılarıdır. Oldukça etkili yöntemdir.


5. Mikrodermabrazyon yapılabilir. Burada çok küçük partiküller basınç altında derinin üst tabakasını soyarak yenilerler.


6. Mezo-roller (Mikro-iğneleme): Silindirik bir tamburun üzerine dizilmiş ince iğnelerden oluşan medikal aletle yapılan bir uygulamadır. Bu iğneler sorunlu bölgeye uygulandığında ciltte mikro kanallar açarak, vücudun kendini yenileme sürecini başlatır. Vücut bu bölgeye kollajen, büyüme faktörleri ve diğer yapıtaşı maddelerini yollar. Yüz, boyun ve vücudun tüm bölgelerinde kullanılabilir. Selülit, kırışıklık, leke, cilt gevşekliği, cilt tonunu açma, cilt gerginliği, yüz liftingi, saç dökülmesi, çatlaklar ve izlerin tedavisinde kullanılır.


7. Her tür leke problemlerinde kullanılabilecek bir diğer yöntem PRP yöntemidir. Bu yöntemde hastanın kanını alıp, içine herhangi bir madde katmaksızın, ayrıştırıp yüz, boyun ve vücudun sorunlu bölgelerine enjekte ederiz. Doku yenilemede kandan alınan büyüme faktörleri, kollajen üretimini artırmakta doku yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede lekelerin azalması, sivilce izlerinin yok olması cildin daha gergin, canlı ve parlak görünmesini sağlanmaktadır. Problemli olan herhangi bir bölgeye uygulanabilmektedir. Yüz, boyun, dekolte ve el üstü gibi. Bu yöntemle hem lekelerde azalma sağlanırken, hem de ciltte parlaklık, canlılık ve ışıltı elde ederiz. Ciltte gençleşme de sağlarız.


8. Leke tedavisinin son ve belki de en etkili basamağı lazer tedavisidir. Çok şiddetli ve dirençli vakalarda, leke lazerlerinden faydalanılabilir. Burada lazer ışını derideki pigmenti parçalayarak, ciltten uzaklaşmasını sağlar. Kış mevsiminde yapılır. Lazer tedavisi sonrasında çok iyi güneşten korumak gerekir. Lazerde lekeli kısım, lazer ışını ile yakılır. Yaklaşık 5-7 günde iyileşen bir yara ve kabuklanma meydana gelir. Birer ay aralarla, birkaç seans lazer uygulamak gerekebilir.

Önceki DOKTOR KÖŞESİ Yazıları