Öncelikle siz değerli Pharmetic üyelerine, ayin konuğu köşesinde bana yer verdiğiniz için teşekkür ederim.
Meslek hayatıma 27 sene önce bir ecza deposunda sevkiyat elemanı olarak başladım.
Aynı ecza deposunda üç yıl içerisinde satış müdürlüğüne kadar yükseldim. Bugünlere, eczane siparişinin hazırlanmasından sevkiyatına, satışından tahsilatına kadar olan tüm süreçleri yaşayarak geldim.
1993 yılında, yok denecek bir sermaye ile 60 m2’lik bir dükkanda bir depo kurarak ticari hayatıma başladım. Sektörün içerisinde geçirdiğim uzun yıllarda rekabetin farklı boyutlara geldiğini gördüm. Bu nedenle farklı bir sektör arayışı sonucu 1998 yılında L'oréal Kozmetik A.Ş. ile yapmış olduğumuz distribütörlük anlaşması ile Gerçek Kozmetik Ltd. Şti.’ni kurdum. Değerli çalışanlarım ile birlikte çok kısa sürede sektörün lider kuruluşlarından biri olduk. Hali hazırda L'oréal’ in 14 yıldır distribütörlüğünü yapmakta olduğumuz gibi, Unilever Türkiye Parfümeri Kanalı Distribütörlüğü, Henkel Türkiye Eczane Kanalı Distribütörlüğü, Hipp Kozmetik Ürünleri Türkiye Eczane Kanal Distribütörlüğü, Skincode Türkiye Distribütörlüğünü, ToniGuy Türkiye Eczane Kanalı Distribütörlüğü ve yine birçok farklı markanın ülke ve bölge distribütörlüklerini yürütmekteyiz. Şirketimizin misyonunda ki en önemli pay , Eczanelerimizin Türkiye kozmetik pazarındaki paylarını arttırmak üzerine kuruludur. Doğru ki, sürekli değişen pazar koşulları, kozmetik sektöründeki rekabeti de farklı boyutlara taşıdı.
Büyük marketlerin ve uluslararası zincir mağazaların kozmetik ve ıtriyat tarafındaki raf paylarını sürekli arttırmaları, “Kişisel Bakım” adı altında yeni bir kanal oluşturarak, ucu açık olmak kaydı ile hemen hemen her marka ve ürünün satışını üstlenmeleri, maalesef rekabeti ciddi anlamda kuralsızlaştırdı.
Sizlerin de çok iyi bildiği, “Sadece Eczanede” diye başlayan; ama sonrasında sizlerin desteği ile bilinirlik sağlayıp, farklı kanallara geçiş yapan birçok markaya da maalesef hep birlikte şahit olduk.
İstanbul Ticaret Odası Kozmetik Grup Başkanlığı dönemimde arkadaşlarım ile birlikte bu konuda her ne kadar mücadele etsek de, üzülerek söylemem gerekirse, kanunlarla sınırlandırılmadığı için çalışmalarımız sonuçsuz kaldı.
Bildiğiniz gibi uluslararası firmalarla sürekli diyalog halinde olduğumuz için dünyada Kozmetik, Eczane ve Drug Store diye adlandırdığımız mağazalardan ve bu kanalların gelişimlerinden çok yakından haberdar oluyor ve yakından takip ediyoruz.
Eczanelerimizde her ne kadar rekabetten uzak ürünleri konumlandırmaya çalışsak da, kozmetik pazarından maalesef yeteri kadar pay sahibi olamıyoruz. Bunun yanı sıra çok iyi bildiğiniz gibi internet satışları da ayrı bir sorun olarak gündemde.
Değerli eczacım, artik rekabetten asla çekinmeden “Biz de varız” deme günüdür, yarın bunun için çok geç olabilir. Çünkü rekabet için siz değerli eczacılarımız, hiçbir farklı satış kanalının elinde olmayan büyük bir güce sahipsiniz.
Bildiğiniz gibi, tüm araştırma şirketlerinin sonuçlarında, gerçek anlamda da hak ettiğiniz gibi, en güvenilir alışveriş noktası ve danışman “Eczane ve Eczacı” çıkıyor. Dolayısıyla rekabetlerinizde sadece fiyat, promosyon, insert v.b tarzdaki çalışmalar, aslında sizleri çok da etkilemeyecektir.
Ve ayrıca detay bakıldığında aslında bu konularda da hiçbir şekilde rekabet edilemez bir durumunuz da yoktur.
Bizler Gerçek Kozmetik olarak, bugün olduğu gibi, yarın da sadece sizlerin destekleri ile satışını yapacağımız yeni markaları da hizmetinize sunacağız. İlk gün ki var olan misyonumuzdan asla ödün vermeden sizlerin de desteği ile Türkiye Kozmetik sektöründe eczanelerimizin paylarını her geçen gün daha da ileri taşıyacağız, bu konuda bizlere vereceğiniz destek için şimdiden hepinize teşekkürü borç biliriz. Bu vesile ile bana bu fırsatı verdiğiniz için tekrar siz değerli Pharmetic ailesine çok teşekkür ederim.

Önceki AYIN KONUĞU Yazıları