Fer.fos alyuvarlardaki hemoglobine oksijen transferi sağlar.


Oksijen olmazsa yaşayamayız, belki sadece 1-2 dk. yaşayabiliriz. Su olmazsa 1-2 gün, yemek olmazsa 1-2 ay yaşayabiliriz.


%4 oksijen serbest demir ile taşınır. Bu da aşırı aktivitede gereken max değerdir.
Kaslar oksijen olmadan da enerji oluşturabilir ama sonradan mutlaka geri alması gerekir.Yürüyüş, performans sporları gibi durumlarda yeterli oksijeni alamazsak borçlanırız ama geri almalıyız. Alamazsak kas ağrısı, hasarı oluşur.

Aktivite öncesi Fer.fos alırsak sonradan yorulmayız. Bu doping değildir. Spordan sonra da verilebilir. Ferrum kızılı ( yüzde gelip geçici kızarma ) görülünce verilebilir. Ferrum kızılı kendiliğinden geçtikten sonra ağrı başlar.
İmmun sistem için de önemlidir. Eksik ise kan şekerinde düşüş yaşanır. Virüs enfeksiyonları kan şekeri 80 in altına düşünce gelişiyor. ABD de tespit edildi.
Yüzünce kan şekeri düşüyor. Dondurma yiyince enfeksiyon gelişiyor. Radyoda anons ediliyor, dondurma yemeyin deniyor. Ferr.fos verince kan şekeri yükseliyor.
Ferr.fos enfeksiyon hastalıkları öncesi verilebilir. Hafif üşüme, hapşırma, titreme, hasta oluyorum gibi derken 5-10 tb. ferr.fos alınabilir. 39 derece koltukaltı ısısına kadar Ferr.fosf tedavide kulanılabilir. Ferr.fos gerekli oksijeni sağlıyor. İmmun sistem hastalığı yapan mikroba karşı koyabilir.

**Yaralanmalarda çok iyidir. Hızlı kapanmayı sağlar. Kanamayı durdurur, kan damarlarını sıkıştırır.
Akut inflamasyon süreçlerinde kullanılır. Vücut ısısının artışı ile başlayan enfeksiyonda beraberinde ağrı da olur. Vurucu ağrıdır. ( Bum bum bum ) Diş ağrısı da böyledir.

Ameliyat sonrası yara iyileşir, enfeksiyon olmaz. 1-2 dak arayla 1 tb. anestezi etkisi geçince verilirse ağrı da geçirilir. Büyük miktarda kullanılır ise operasyon sonrası antibiyotik tedavisi yerine geçer.
Diş çekilecekse ferr.fos kullanılırsa yara çabuk kapanır.

Hiperglisemide de yaralar kapanmaz ama hiperglisemi yaraları akut değil, kroniktir. Ferr.fos değil Kal.klor dır.
Hipoglisemi Ferr.fos ile giderilebilir.Normale döndürür, normali artırmaz. Biyokimya her zaman dengeler, artırmaz.

Kronik böbrek hastalığında demir değil eritropoetin veriliyor. Bu durumda Ferr.fos gerek yok. Akut ise Ferr.fos ilk tercih olmalı. Ama böbrekte lokal ısı yükselirse yüz teşhisi esastır.
   İlgili yazı'nın devamını pdf dökümanı
olarak görüntüleyebilirsiniz...
 

Önceki HOMEOPATİ Yazıları