Son zamanlarda çok populer bir konu olan dolgu uygulamaları hakkında dermotoloji uzmanı Esra hanımdan bilgi almak istedik hocam bu konuda ne düşünüyosunuz?

Günümüzde gerçekten de dolgu uygulamaları hızla artmaktadır. 2007 de Amerikada 1.5 milyon kişinin hyaluronik asit (HA) enjeksiyonu yaptırdığı tespit edilmistir. Son 10 yılda bu sayı katlanarak artmıştır.


Peki hyaluronik asit nedir?

Hyaluronik Asit (kısaca; HA) bir glukozaminoglukandır (GAG). Doğal olarak ciltte ve diğer dokularda bulunur. Tüm yaşayan organizmalarda mevcut bulunur ve vücut dokularının hücreleri arasındaki boşluklarının (ekstrasellüler boşluk) önemli bir bileşenidir. Cilt dokusunda ise, kolajen ve elastin lifleri arasındaki boşlukları doldurur.


Hocam hyaluronik Asitin biolojik olarak görevi nedir?


Kolojen ,elastinlere ve hücrelere bağlanarak esnek ve kaygan bir çerçeve oluşturur. Volum ve nem sağlar. Yaşla ciltteki, konsantrasyonu zamanla azalır. Sonuç olarak cilt gevşek, sarkık ve donuk bir hal alır. Kaybolan HA nın yerine konması cildin tekrar düzelmesini ve genç sağlıklı bir görünüm almasını sağlar.
Uygulama yaptırmadan önce bir allerji testi yaptırmaya gerek var mı?


-Hayır böyle bir teste ihtiyacınız yok.

Uygulamadan önce hangi ilaçları almamak gerekiyor?

-Salisilat ve NSAI' ler ve kan sulandırıcılar, ginko biloba, Evit (400IU/ gün den fazla) gibi ilaçların 7-10 gün önce kesilmesi önerilir.

Ne amaçla hyaluronik asit enjeksiyonu uygulanıyor?

-Kırışıklıkları yumuşatmak, ciltteki elastikiyet kaybını ve volume kaybını azaltmak, istenmeyen şekil bozuklularını düzeltmek cilde kaybettiği nemi vermek için uygulanabilir.

Vücutta nerelere uygulanabilir?

-Yüz, boyun, el gibi ihtiyaç olan her yere uygulanabilir.

Hangi mevsimde yapılabilir?

-Mevsim kıstlaması yoktur. Her mevsimde rahatlıkla yapılabilir.

İşlem öncesinde anestezi yapılıyor mu?

-İşlem öncesinde çoğunlukla lokal anestezik etkili kremler uygulanmakta ve yeterli olmaktadır .

Hocam bize verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.Önceki DOKTOR KÖŞESİ Yazıları