PHARMETİC GİRİŞİMCİ ECZACILAR DERNEĞİ’NE

Türkiye’de modern-bilimsel eczacılığın temellerinin atılışının 179. yılını kutladığımız bugünde bizler, sağlık hizmeti zincirinin en önemli halkalarından biri olan onurlu bir mesleği icra etmekteyiz.


Eczacılık mesleği neredeyse insanlık tarihi kadar uzun bir geçmişe sahiptir. Ancak akademik düzeyde eğitimi verilen bir bilim alanına ve mesleğe dönüşmesinin tarihi bundan tam 179 yıl 14 Mayıs 1839’da Mekteb-i Tıbbiye içinde eczacılık sınıfının açılmasıyla başlamıştır. Bu anlamda 14 Mayıs; meslek birliğimiz, bölge eczacı odalarımız, eczacı kooperatiflerimiz, eczacılık fakültelerimiz ve eczacılık mesleğinin tüm bileşenleri açısından derin bir anlamla yüklüdür.


Bizler iki yüzyıla yaklaşan onurlu mazimizde daima toplum sağlığını merkeze alan bir perspektifle, sağlığın bireysel ve toplumsal tam bir iyilik hali olduğunun bilinciyle, herkes için daha fazla sağlık ilkesiyle hizmet sunuyoruz. Bundan sonra da aynı bilinçle toplum sağlığı için, kamu yararı için, ülkemiz için, insanımız ve elbette mesleki geleceğimiz için “BİRLİKTE” VE “BİRLİKLE” kesintisiz hizmet üretmeye devam edeceğiz.


Beklentilerimizin, taleplerimizin, umutlarımızın ve düşlerimizin hayata geçtiği noktada aydınlık ve güzel yarınların simgesi olacak nice 14 Mayıs’lar kutlayacağımıza olan inancımla 14 Mayıs Eczacılık Günü’nüzü en içten dileklerimle kutlarım.


Ecz. Erdoğan ÇOLAK
Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Başkanı