Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle
Yeni Sayfa 1Ecz. Semra Yoğurtçu
Homeopati


Homeopati Ana Sayfa

 
SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP REMEDİLERİ

Homeopatide, semptomları benzediği için soğuk algınlığı ve gribi ayırmıyoruz. Yılda 1-2 kez grip, soğuk algınlığı oluyorsak tedavi etmeyebiliriz. Bu vücudumuz için faydalıdır. İmmun sistemi kuvvetlendirir, vücut bahar temizliği yapar, akıntı ile temizlenir. Ayrıca vücut ikaz ediyor, biraz dinlen diyor demektir. Ama iyileştikten 3 gün sonra veya her ay veya ayda 2 kez olmaya başlayınca tedavi edilmelidir.

ACONİT:
Genellikle çok ani başlayan soğukalgınlığı ve gripte kullanılır. Soğuk, kuru bir rüzgara maruz kalınca üşüyoruz, eve gelince aniden hapşırık vs. başlıyor. Ateş var, üşüme var. Su içmek istiyor. Geceleri huzursuz, bol bol su içiyor. Sık sık hapşırıyor. Kuru bir hapşırık ve/veya kuru öksürük. Kapalı, havasız yerlerde kendini kötü hissediyor.

ARSENİCUM:
Genellikle burunda başlar. Burunda ince su gibi şıpır şıpır akıntı olur. Her hava değişikliğinde (sıcak-soğuk) hastalanır. dd: Rhus-tox. Gözlerden su akıyor ve gözler yanıyor. Burun kenarı silmekten yara olmuş. Burunda başlayan semptomlar bazan göğüse inebilir. Hasta kendini çok yorgun hisseder. Kolunu kıpırdatamayacak kadar halsizdir. Huzursuzdur.

BELLADONNA:
Yüksek ateş ve sıcak, kırmızı bir yüz. Acon. gibi aniden başlar. Başlaması hem ani hem de çok şiddetlidir. Birden 40 derece ateş olur. Deri çok kuru, sıcak, kırmızıdır. Su içmiyor. Başağrısı, zonklayan ve çatlayacakmış gibi. Boğaz ağrısı, sızlıyor. Ses kısıklığı. Ses çatallaşmış, kabalaşmış.

ALLİUM SEPA :
Soğan soyarken olduğu gibi gözlerden ve burundan bol yaş gelmesi. Bu yaşlar göz ve burun kenarlarını yakıyor, sızlıyor. Sıcak odada daha kötü, açık havada daha iyi. (soğan soyarken pencereyi aç, su koy, soğanı buzdolabına koy.)

BRYONİA: Semptomlar yavaş yavaş gelişiyor. Galiba hasta olacağım der. Soğuk doğrudan gelip göğsüne oturur. Kuru, acıyan öksürük. Sinirli ve yalnız kalmak istiyor ve kıpırdamak istemiyor. Beni rahat bırakın diyor. Doktor, çorba, vs. istemiyor. Git başımdan der. Soğuk su getir der. Ağzı ve dudakları çok kuru, su istiyor. Acon. da da kuru ama su içmek istemez. Burnu tıkalı, kuru kuru kabuklarla tıkalı. Öksürünce göğsü ağrıdığı için göğsünü tutuyor. Öksürünce başı ağrıdığı için başını tutar. Öksürünce ağrı yapıyor. Hareket, soğuk, rüzgar kötü.  

EUPATORİUM :
Kemikleri ağrıyor. Ağrılarını kemiklerinde hissediyor. Bol bol su içiyor. Terleyince iyi geliyor.

FERRUM PHOSFORİCUM:
Soğuk algınlığı gibi ama belirli hiçbir semptom yok. Genellikle kendini yorgun hisseder. Orta derecede su içer. Ateşi var ama çocuk oynuyor, hasta olduğu belli değil.

GELSEMİUM :
Titreyerek üşüme. Semptomlar yavaş gelişiyor. Yorgun, kasları ağrıyor. Sınav stresi hastalıkları. Göz kapakları ağrır, bastırır. Belkemiğinde soğuk. İner, çıkar. Başağrısı. Kafanın arkasında, kafayı koyduğu yerde.
 
     
  İlgili yazı'nın devamını pdf dökümanı olarak görüntüleyebilirsiniz...  
Yeni Sayfa 1

 

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği  Söğütlüçeşme Cad. Küçük Çarşı Pasajı No.9 K.3 D.51 Kadıköy / İstanbul Tel : 0216 450 12 71  info@pharmetic.org