Sevgili Eczacılar,

Bir ülkede toplam nüfusun içinde yaşlı oranı %7’i aşarsa, o ülke artık “genç nüfus” tanımından çıkıyor. Bizim nüfusumuz ne kadar der gibisiniz. TÜİK verilerine göre Türkiye’nin yaşlı nüfus oranı 2013 yılında %7,7 iken, 2017 yılında % 8,5’e yükseldi. Bu durumda, nüfusumuz artık genç değil “yaşlı nüfus”. 65 yaş ve üstü insan sayısı ülkemizde son beş yılda %17 artarak 2017 yılında 6.895.385 kişi oldu. Bu durumda, yaşlı nüfus ile ilgilenen tüm disiplinlere görev düşmektedir. Tüm nüfusumuzu genç tutamasak da, işlevsel ve biyolojik olarak genç tutmaya çalışmak zorundayız.

22 Mart 2018 tarihindeki Yaşlılar Haftası’nda, Yaşlılarda Klinik Eczacılık (Geropharmacy) sempozyumunun ilkini gerçekleştirdik. Türkiye’de eczacı camiasının bilimsel toplantı konusunda ne kadar heyecanlı ve duyarlı olduğunu “Yaşlılarda Klinik Eczacılık” sempozyumuna gösterilen ilgi nedeniyle gördük. Katılımcı sayısını son hafta durdurmak zorunda kaldık.

Bilimsel bilgiler ışığında yapılan konuşmaların ne kadar can kulağı ile dinlendiğine şahit olmak gerçekten çok hoştu. Bu bilgilerin bir şekilde hastalara ulaşacağına eminiz, hepinize teşekkür ederiz.

Fakültemizde, klinik eczacılık eğitiminde geriatri konusunu işledik, ancak elbette yeterli değildi. Eğitimin mezuniyet sonrasında da devam etmesi gerçeği, bizim ana düsturlarımızdan birisidir. Özellikle, belirli kıdemin üzerindeki eczacılarımızın mezuniyet öncesinde yeterli süre ve kapsamda klinik eczacılık eğitimi almamış olması gerçeğini aşmamız gerekiyor. Bu konudaki en iyi fırsatın da bilimsel toplantı ve kongreler olduğunun bilincindeyiz. Her basamaktaki sağlık hizmetinden ve her uzmanlık alanından gelen, giderek daha fazla yaşlı hasta göreceğini tahmin ettiğimiz eczacılarımız ile klinik eczacılığın geriatri gibi en sık rastlanan konuları başta olmak üzere birçok alanında tecrübelerimizi paylaşacağız. Bu tip toplantılarından işyerimize dönerken, geçirdiğimiz sürenin günlük rutinimizi etkileyeceğini unutmamalıyız. Demans, diyabet, hipertansiyon, depresyon, osteoartrit, malnütrisyon, böbrek sorunları, düşme, polifarmasi gibi birçok konuda kendimizi bilgilendirme ve güncelleme şansı bulduk. Bundan sonraki toplantılarda daha bir çok konuda kendimizi yenilemeye devam edeceğiz.

Daha verimli ve bilgili toplantılarda görüşmek dileği ile esenlikler dilerim.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Turgay Çelik

Vaka Örnekleri

Geriatrik Bir Olguda Dapagliflozine Bağlı Gelişen Akut Böbrek Yetersizliği - Dr.Adnan YAY


Lewy Cisimlikli Demans Hastasında Sertralin Kullanımına Bağlı Gelişen Ciddi Hiponatremi Olgusu - Dr.Saadet Koç OKUDUR


Geriatrik Bir Olguda Vitamin D İntoksikasyonuna Bağlı Gelişen AKUT Akut Mental Değişiklik - Dr.Özge DOKUZLAR

KOAH’a Bağlı Pnömoni Tedavisinde Klaritromisin Kullanılmasıyla Gelişen Hemodiyaliz Endikasyonu - Dr.Beril KADIOĞLU

Geropharmacy Facebook Fotoğraf Albümümüz İçin Tıklayınız