Geriatrik Sağlıklı Yaşam Ve Tatil Köyleri

Merhaba…


Yaşlanıyoruz…


Yaşlanmak; canlı bir organizmanın büyümesini ve gelişimini içeren, sürekli, tahmin edilebilir ve kaçınılmaz bir süreçtir. Ne kadar hızlı yaşlandığımız kişiden kişiye değişiklik arzeder. Nasıl yaşlandığımız ise, genlerimize, çevresel etkenlere ve yaşam tarzımıza bağlıdır.


Yaşlanma her ne kadar evrenin tümünde gerçekleşen bir süreç olsa da, “neden yaşlanıyoruz” sorusunun hâlâ bihakkın cevaplanamamış olması, insanoğlunun kafasını sürekli meşgul etmektedir.


Değişik hastalıklara sahip olanlar; şeker, tansiyon, kolesterol, guatr, böbrek, mide- bağırsak hastalıkları, kan hastalıkları, kemik erimesi, yanısıra birden fazla hastalığı bulunan, çok sayıda ilaç kullanan, ilaçlarının düzenlenmesi gereken, beslenme bozukluğu olan, unutkanlık, uykusuzluk, sık sık düşme, idrar kaçırma vb. Gibi neredeyse sürekli şikayetleri olan yaşlı hastalar, geriatri bölümlerinden en çok yararlanacakl olanlardır.


Biz de yaşlanacağız , Ne yapmalıyız? Sorusuna cevap ararken, Yaslı insanları ne kadar anlamaya çalışsak da yeterli olmadığını görüyoruz . Tam anladığımızı zannettiğimiz zaman, bakıyoruz ki yolu yarılayamamışız bile . Ya onlar çok sık değişiyorlar ya da, biz yaşlanma sürecinde yaşadıkları hızlı değişimlere ayak uyduramıyoruz. Günlük Yaşantılarından memnun olmuyorlar, karamsar ve şikayetçi oluyorlar. Sebebi, yaşlanmış olmak yada ölüme yaklaşmış olmak değil elbette...


Yalnız kalmışlık, işe yaramamak düşüncesi önemli olmakla birlikte , çoğunlukla yalnız olmadıklarını asla kabul etmek istemezler. Sevdiklerinin kendilerini hala düşündüğünü ve bir gün mutlaka ziyarete geleceklerini söyleyebilirler.


-Gençken iyiydi de yaşlanınca mı kötü oldu bu hayat? diye soranlar olabilir.


Yaşlıllarımız, hayatı sağlıklı ve mutlu bir şekilde sürdürebilselerdi, yaşlılarımızın yaşadığı memnuniyetsizlik duygusu bu kadar belirgin hissedilebilecekmiydi ?


-Yaşlanınca anlarsın. Diyenleri duyuyor gibiyim :)


Mimarlar insanların doğumdan, ölümüne kadar yaşamını sürdüreceği mekanları tasarlarlar . Hastaneler , eczaneler , mezarlık , okul, ev vs …


Bundan sonrasını oğlum, Mimar M. Memduh YAVUZ un ağzından dinleyelim:


-Hayata yeni atılan genç bir Mimar olarak, büyüklerimize karşı, sosyal bir sorumluluk hissettim ve…


Uzun yaşamları boyunca, muhtelif meşakkatler çekerek yaşlanmış büyüklerimizin, ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak huzur ve mutluluk içinde yaşamayı hak ettiğine inandığım için. Onların geçmiş özlemlerini unutturacak, hala hayata katabilecekleri bir şeyleri olduğunu ispatlamalarına yardım edecek, bu bağlamdaki tüm ihtiyaçlarını göz önüne alarak tasarlanmış, Geriatrik Sağlıklı Yaşam ve Tatil Köyülerini kafamda projelendirdim.


Türkiyenin en temiz havasına sahip konumlardan birinde hayata geçirmek istediğim köy projemi yaşlılarımızın, sağlıklı, aktif ve sosyal bir hayat sürmesini sağlayacak şekilde en ince ayrıntısına kadar özenle tasarladım.


-Geriatrik Sağlıklı Yaşam Köyü’nde daha önce tanışmadığınız benzersiz bir yaşama merhaba deyin! Sloganıyla yola çıktım. Sağlıklı yaşam dediğimizde, sadece fiziksel sağlığı değil, insanın ruhunda ve iç dünyasında da sağlıklı hissettiği, baştan başa kaliteli bir yaşamdan bahsettim. Spordan sanata, kültürel keşiflerden insanı doğaya bağlayan detaylara kadar, Köyde yaşlılarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayıp keyifli zaman geçireceği çözümler sunudum. Burada kimi zaman eski alışkanlıkları canlandırıp, kimi zamansa yepyeni keyiflere kapılar araladım.


Sağlık insanın en kıymetli hazinesidir. Üstelik günümüzün imkanları ile birlikte, enerjik, mutlu ve keyifli bir yaşlılık sürdürmek mümkün olabilir. 7/24 doktor ve hemşire gözetimi, ihtiyaç duyulduğunda psikolog fizyoterapist ve diyetisyen… 24 saat hazır ambulans… Bunların hepsi ve daha fazlası, Profesyonel bir Sağlık Grubu ve sağlık hizmet sunucusu tarafından karşılanacak. Yaşlılığı daha konforlu yaşamak için gerekli eğitimi ve bilgiyi de aktaracaktır…


Yaşlılarımız, Doğal yaşama dair her gün yeni bir bilgi öğrenecek, Ekolojik ve organik ürünler, doğal tarım uygulamaları, doğal yemek tarifleri ile günü dolu dolu yaşatacak… Bizzat kendi elleriyle büyüttüğü meyve sebzeleri yemek ve daha fazlası mümkün olacaktır.


Böylece yaşlılarımız, kendini yaşına uygun kriterler ve bilgiyle donatarak, hayattan koptuğu duygusundan kurtarabilecektir. Bunu bütün yaşlılarımızın hak ettiğini inanarak düşünüyor ve ifade ediyorum. Eger onlar kadar yaşamamız mümkün olursa aynı duyguları bizim de yaşayacağımızı biliyorum ve bunu başkalarına bir lütuf olarak değil, belkide kendim için bencilce düşünülmüş bir tasarım olarak ta siz değerli büyüklerimin takdirlerine sunuyorum!


Sağlıklı, mutlu yaş almalar dileğimle


Mimar, M. Memduh YAVUZ

MYTİLLO ARCHİTECT


email; m.yavuz@mytillomimarlik.com


Bir dahaki makalemde yeni bir konu belki de konukla beraber olabilmek dilekleriyle, hoşça kalınız…


Saygılarımla

Ecz. İbrahim YAVUZ

eczanetillo@gmail.com


Önceki Yazıları