BEYİN & BAĞIRSAK İLİŞKİSİ NEDEN ÖNEMLİ

Hipokrat’ın söylediği gibi;


‘ Bütün hastalıklar bağırsakta başlar. Bağırsak hasta ise vücudun geri kısmı da hastadır. ‘


Son yıllarda da yapılan ulusal & uluslararası pek çok çalışmanın artması ile çok eski yıllardan itibaren sağlıklı olarak üretimini yaptığımız fermente olan probiyotik besinlerin ne kadar değerli olduğunu ortaya çıktı. ( Elma sirkesi, az tuzlu turşu, kefir, yoğurt gibi) Özellikle sağlık risklerinizin azalması için günlük beslenmenizde tercih edeceğiniz her probiyotik besinin katkısı saymakla bitmiyor. Depresyon, kilo yönetimi, kanser risklerini azaltmak, IBS ( İrretable bağırsak sendromu ) ve kronik yorgunluk gibi günlük yaşamınızı olumsuz etkileyen sağlık risklerinizin azalması ancak farklı miktarda tercih edeceğiniz probiyotik besinlere bağlı.


Kendinizi daha mutlu hissetmeniz ancak çocukluk yaşlarından itibaren bağırsak sağlığını koruyacak bakteri sayısını artırmanız ile sağlanabilir. Yetişkin bireylerde beyin & bağırsak ilişkisini desteklemek, artan endişe ve kaygı durumunu azaltmak ( anksiyete ) için psikiyatri tedavi yöntemleri arasına mutlaka sağlıklı beslenme & probiyotik besin tercihi eklenmesi gereklidir.


Yapılan pek çok çalışma hamilelik döneminden itibaren anne karnındaki bebek için probiyotik beslenmenin bebeğin bağışıklık sistemine katkı sağladığını göstermektedir. Bu nedenle hamilelik döneminde günlük beslenmede probiyotik besinler olmalı ve doktor önerisi ile probiyotik besin destekleri alınmalıdır.


Probiyotik Besinler & Günlük Tüketim Miktarları


YOĞURT


Sağlıklı bir günlük beslenme programınız içinde her gün mutlaka 2 kase ( 400 -500 gram ) yoğurt bulunmalıdır. Özellikle bağırsak bakteri sayısının dengelenmesini sağladığı gibi stres duygusunun dengelenmesine yardımcıdır. Bebeklik yıllarından itibaren tercih edilmelidir.


KEFİR


Kefir yetiştirildiği iklime ve ülkeye göre diğer probiyotikler gibi bakteri yapısını değiştirir. Bu nedenle içtiğiniz kefir kendi ülkemizin iklim koşullarına göre üretilebilir. Her gün 1 bardak kefir bağırsakları korumak ve sağlıklı yaşamak için gereklidir.


PANCAR VE LAHANA TURŞUSU ( Az tuzlu )


Mevsime bağlı olmadan haftada en az 2-3 defa 1 küçük kâse tercih edilmelidir. Tuz miktarını azaltmak için sebzeleri önceden 5-10 dakika haşlayıp turşu yapmanız az miktarda tuz eklemenizi sağlar. Çocuklar için hiç tuz eklemeden sadece sirke ve sarımsak ilave edilerek yapılmalıdır.


ŞALGAM


Şalgam bitkisinin fermentasyonu sonucun da probiyotik hale gelen şalgam bağırsak sağlığınızı korumak için önemlidir. Ancak fazla tuz içermesinden dolayı haftada 1-2 defa tercih edilmelidir. Şalgam içtiğiniz günlerde tansiyon riskinizi artırmamak için diğer ana öğünlerinizde az tuzlu beslenmeyi unutmayın.


BOZA


Orta Asya ve ülkemizde çok eski dönemlerden itibaren üretilen önemli bir probiyotik besin olan boza bağırsak & beyin sağlığı için gereklidir. Aynı zamanda anne sütünün artmasına yardımcı olur ve bebeğin probiyotik beslenmesine katkı sağlar. Ancak şeker içeriği nedeni ile kalorisi yüksektir. Bu nedenle 2 dilim ekmek ve 1 adet meyve yerine 1 bardak boza tercih edilmelidir.


SİRKE


Vücudunuzdaki zararlı bakteri sayısının azalmasını sağlarken metabolizma hızınızın artmasına yardımcı olur. Özellikle sabah ılık suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, bal ekleyerek bağırsak ve beyin sağlığınızı koruyabilirsiniz. Mevsim değişikliği olduğu dönemlerde her gün 1-2 yemek kaşığı sirkeyi salata, çorba ve yemeklerinize ekleyebilirsiniz.


LOR PEYNİRİ ( Az tuzlu )


Sütün kesilerek yapılması ile günlük üretilebilecek lor peyniri aynı zamanda protein içeriği ve bakteri yapısı ile vücudunuzun bağışıklık sisteminin artmasını sağlar. Özellikle tokluk hissini artırma özelliği ile stres durumlarında duygusal açlığı azaltan önemli bir besindir.


EV YAPIMI SİRKE TARİFİ


Malzemeler

1 kg Organik Elma ( Küçük Doğranmış)

2 litre ( 7-8 bardak ) içme suyu

½ çay bardağı esmer şeker veya bal

1-2 adet cam kavanoz

1 çay bardağı nohut


Hazırlanışı; Elmalar ve diğer malzemeler sırasıyla kavanoza eklenir. Şeker ve tuz erimesi için yavaş yavaş kavanoz tahta kaşıkla karıştırılır. 20 gün ışık almayan karanlık ve serin bir yerde kavanozun ağzı tülbentle kapatılarak beklenir. Her iki günde bir kapağı açılıp karıştırılır. 20. günün sonunda elmaların dibe çöktüğünü göreceksiniz. İlk 20 günün sonunda 20 gün daha kavanozu hiç karıştırmadan aynı ortamda (karanlık & serin) bekletin. Toplam 40. gün sonunda sirke anasını alın ve elma sirkesini çam şişelere süzün. Afiyet olsun.


Doktorunuz ve eczacınızın önerisini alarak gerekli olduğunda eczanelerden size uygun bakteri türlerinden probiyotik ürünlerini de  alabilirsiniz.


Diyetisyen Tuğçe Altan Bahçe

Pozitif Beslenme Kurumsal Beslenme Danışmanlığı


Önceki Yazıları