Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle
Yeni Sayfa 1Ecz. Semra Yoğurtçu
Homeopati


Homeopati Ana Sayfa

 
APİS MELLİFİCA ( BAL ARISI )

Bu ilaç için, hazırlanış şekline göre iki ismimiz vardır. Apis vivus arının zehirinden, Apis mellifica tüm arının ezilmesinden elde edilir.

Vücudun bir yeri arı tarafından sokulduktan sonra, önce keskin, kesici, batıcı, yanıcı ve nadiren zonklayıcı ağrı hissedilir. Aynı anda az ya da çok ödem ve bir gerginlik hissi olur. Önceleri soluk pembe olan şişliğin hızla rengi koyulaşır ve erizipel benzeri görünüm oluşur. Buna paralel yanıcı-batıcı ağrılar ve sıcaklık da artar. Sonra semptomlar zamanla azalır ve ödem rezorbe olur ve iyileşir. Aksi takdirde kangren benzeri bir yaraya ve doku zedelenmesine dönüşür. ( dd: Ars. İlgili bölgenin aniden şiştiği ve yine çabuk rezorbe olduğu yaraları iyileştirir. Bell: çok kırmızı, zonklayıcı ağrılı olan veya rezorbe olan ya da iltihaplanan şişlikleri iyileştirir.)Apis zehirlenme semptomları kişinin hassasiyetine bağlı oluşur. Hasta kişinin vücudunu hızla etkiler ve baygınlığa kadar gidebilir. Aşırı hassas kişilerde bulantı ile ölüm korkusu oluşabilir. 10 dakika içinde vücut sıcak, yanıcı ürtiker ile kaplanır. Bağırarak soğuk duş ister ve hemen bir şey yapılmaz ise öleceğinden korkar. Sanki bir şey yırtılıyormuş gibi kendini sağa-sola atar. Bu durumun antidotu Carb.ac’dur. Arı sokmasının bu etkisi Apis’in önemli semptomlarını görmemize yardımcı olur.

Apis özellikle deri, mukoza, seroza ve salgı bezlerine ve özellikle de sağ overe etki eder.

Hastanın derisi döküntü oluşunca dokunmaya çok hassastır.

Özellikle yüzde olmak üzere deri altında ödematöz bir şişlik ile erizipel benzeri döküntü yapar. Deri ağrılıdır. Karıncalanma, batma, yanma, gerginlik oluşur.


 
     
  İlgili yazı'nın devamını pdf dökümanı olarak görüntüleyebilirsiniz...  
Yeni Sayfa 1

 

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği  Söğütlüçeşme Cad. Küçük Çarşı Pasajı No.9 K.3 D.51 Kadıköy / İstanbul Tel : 0216 450 12 71  info@pharmetic.org