AKILLI ECZANELERE DOĞRU…

Gün geçmiyor ki yeni bir teknolojik haber, bilgi, gelişme yaşanmasın. Her yeni güne yenilenmiş teknolojilerle uyanıyoruz diyebiliriz. Bu bilgileri, dönüşümleri, değişimleri takip etmek, özümsemek, mesleğine, sektörüne aktarmak, günlük rutinlerin haline getirmek bu teknolojik dünya da var olabilmenin temel şartları arasında diyebilirim ancak bunlarında ötesine bu teknolojiyi oluşturabilmek, üretmek hepsinden değerli ve önceliklidir. Dünya da birçok alanda olduğu gibi sağlık alanı da her geçen gün yenileniyor. Teknoloji ile sağlığın bir araya geldiği bu değişimler arasında birbirinden farklı ve ilginç üretimler var.


Pansuman edilen bölgeyi sarmak, yapılan sargıları desteklemek, yarayı dış etkilerden korumak, kol ve bacaklardaki kanamaları durdurmak, şişlikleri önlemek gibi görevleri olan bandajlar 5 G destekli akıllı bandaja dönüşerek bandajları açmadan yaraların iyileşip iyileşmediğini tespit edebilecek duruma getiriliyor. Deneme çalışmaları başlayan bu akıllı bantlar hastalıkla ilgili bilgileri 5 G teknolojisini kullanarak sürekli aktarım yapabiliyor.


Akıllı saatler ve bilezikler gibi giyilebilir teknolojiler giderek hayatımıza girdiler ve yaygınlıklarını artırıyorlar. Giyilebilir teknolojilerin yeni ürünü ise bayanlara özel akıllı sütyenler üzerlerinde bulunun sensörler sayesinde kalp atışı, göğüs kafesi hareketleri ve duruş bozukluklarını takip edebiliyor. Stresli anlarda derin nefes almasını, uzun süre oturarak çalışanlarda doğru oturuş pozisyonunu bulmasını sağlayabiliyor.


Bilim adamları, yaşlanmayla hücrede DNA onarımını engelleyen, dolayısıyla hücrenin kendini yenilemesine ve kanserle mücadelesine ket vuran bozulmayı önleyebilecek kritik bir moleküler bağlantı keşfetti. Böylece yaşlanmanın ve kanserin etkilerini azaltabilecek, DNA ları onarabilecekler.


Bu kadar mı?

Tabi ki Hayır;

Kanseri saptayabilen, kan şekerini ölçebilen lensler, iç organların tamamını üç boyutlu gösteren giyilebilir tişörtler, 30 saniye de kan gurubunu belirleyen cihazlar, kanserle savaşabilen nano robotlar, görüntüsü kameraya çekilen kişinin kalp atış hızını ölçebilen kameralar…

Gelişmeler inceledikçe, araştırdıkça çoğalıyor, üretimler her geçen gün artıyor. Eczanelerimizin insan odaklı yaklaşımlarını koruyarak, uygulanabilir teknolojilerle zenginleştirmek mesleğimiz açısından önemini artıyor. Teknolojik sağlığın ürün boyutu dışında kalan gelişmeleri de takip ederek mesleğimize aktarmalı, belki de “Akıllı Eczane Modelleri” üzerinde düşünmeliyiz.

Ecz. Armağan ENER

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Önceki Yazıları