SELÜLİT

Ağır ve uzun geçen kış aylarından sonra sanki gelmeyecek sandığımız yaz güneşinin enerjisi hepimizi sarmış durumda .Tatil için rezervasyonlar çoktan yapıldı,yazlıkların tadilatı bitti,püfür püfür elbiseler,tişörtler,şortlar naftalin kokularından arındırıldı.. Şimdi ver elini Bodrum,Antalya,Kuşadası,belki de yurt dışı sahilleri..


Buraya kadar her şey iyi güzel de, sıra valize konulacak mayo ve bikinilere gelince durum vahim!! Bütün kış kapalı giysilerin altında fark etmediğimiz selülitler günyüzüne çoktan çıkmış bile .


Bu kötü senaryoyu hiç kimsenin yaşamamış olmasını dileyerek bu sayıda sizlere selülitten, oluşumunu nasıl engelleyebileceğimizden, çözümünün olup olmadığından söz etmek istiyorum.


Selülit deri altında aşırı yağ birikimi ya da deri altı bağ dokusu yapısının bozulması,yağ bölmelerinin genişlemesiyle ortaya çıkan dış görünüm bozukluğudur.Kadınlar erkeklere oranla neredeyse 9 kat daha fazla selülitten etkilenirler. Bunun nedeni deri altı dokusundaki farklılıklardır. Erkeklerdeki bağ dokusu kadınlarınkinden daha güçlüdür.


Tedavide ilk hedef önleme olmalıdır.Her birimizin yağ hücrelerinin sayısı ve boyutları daha annemizin karnındayken,onun beslenmesiyle ilişkili olduğundan annelerin hamilelikte beslenme şekline dikkat etmesiyle işe başlamak gerekiyor.Bunun devamında ise tavsiyelerim şunlar;


*Egzersiz yaparak deri altı bağ dokusunu güçlendirin

*Şeker,kafein ve yağ tüketiminizi kısıtlayın

*Günlük su alımınızı 2 litrenin altına düşürmeyin

*Taze meyve ve sebzeleri bol yiyin.Özellikle koyu renkli olanlar öncelikli olsun(kollajen dokunuz güçlenir)

*Haftada 2- 3 kez masaj yaptırın.Masaj kan ve lenf sıvısı dolaşımını düzenler

*Aşırı kilo kaybı ve yaşlanmayla bağ dokusu zayıflayacağından, selülitlerinizin ortaya çıkacağını unutmayın.


Tedaviye Destek Olabilecek Bitkiseller:


Centella Asiatica:Çeşitli deneysel çalışmalar Centella’nın bağ dokusu metabolizmasını normalleştirici bir etki oluşturduğunu göstermiştir.Selülit tedavisindeki etkinliğinin bağ dokusunu güçlendirerek dokudaki sertleşmelerin oluşumunu azaltıcı etkisiyle ilgili olduğu düşünülmektedir.


Horse Chesnut(At Kestanesi):İçeriğindeki Esculin’in kılcal damar duvarındaki küçük boşlukların sayısı ve boyutlarını azaltarak damar geçirgenliğini düşürdüğüyle ilgili çalışmalar vardır.Kılcal damar hassasiyetini ve şişlikleri azaltıcı etkisiyle tercih edilmektedir.


Selülitsiz,bol güneşli,yüksek enerjili ve bolca eğlenip gezeceğiniz bir yaz geçirmenizi , sağlığınızı , bu işin uzmanı olan doktor ve eczacınızdan başkasına teslim etmemenizi,internet ve tv lerde çıkan sözde! Uzmanların pazarlamalarına prim vermemenizi diliyorum….


Sevgiyle kalın..


Ecz.Hayriye Başkan