Moringa çayı ile zayıflayabilir misiniz?

Her bahar geldiğinde içim kıpır kıpır heyecanla dolar! Acaba bu yıl hangi bilinmeyen bir bitkiyi zayıflatıcı diye insanlara pazarlayacaklar diye meraklanırım. Gerçekten arkasında büyük bir yaratıcılık, emek var. Dünyanın taa ötesindeki bitkileri bul, onları ithal et, ürün haline getir, pazarlama organlarında sosyal medyada yayınları/reklamları hazırla, ….. Büyük bir emek veriliyor gerçekten. İnternette yüksek uçuşlarda hava trafiği karışık. Bu yıl heyecanla beklediğimiz zayıflatıcı ürün “Moringa oleifera” yaprakları. Taa Filipinler’den geliyor. Sosyal medyada Moringa çayının 25 kilo yağ yaktığı şeklinde mesajlar dolaşıyor. İnsanı fırına koysan bu kadar yağ çıkar mı acaba?


Bir bilim adamı olarak Moringa’ya atfedilen bu sonsuz yararların ne kadarının bilimsel çalışmalar ile kanıtlandığını araştırdım. Tabi daha gerçekçi bir değerlendirme yapabilmek için öncelikle klinik çalışmaları inceledim. Yapılan çalışmalar genellikle inekler, keçiler ve tavukların et ve süt verimini artırmaya yönelik! Acaba pazarlayanlar insanları aynı kategoride mi görüyorlar? Aslında yaklaşım aynı, amaç etinden sütünden değil, ama paralarından yararlanmak.


Ancak zayıflatabileceğine dair hiçbir bilimsel kanıt yok. Klinik olarak sadece ufak bir grup sağlıklı gönüllü üzerinde yürütülen çalışmada yüksek miktarda (4 gram) tüketildiğinde yaprakların insülin salınımını artırdığı, yani kan şekerinin hücre içine girerek düşmesine yardımcı olabileceği ve kolesterolü, kan lipit yağlarını düşürebildiği bildiriliyor. Ayrıca deney hayvanları üzerinde yürütülen çalışmalarda (in vivo); astım, ülser, yüksek tansiyon, bağışıklık sistemi düzenleyici; hücre deneyleri (in vitro) ile karaciğer, kalp, böbrek akciğer, yumurtalık gibi organ hücrelerini hasara karşı koruyucu etkileri tespit edilmiş. Antioksidan etkisi ile ilgili araştırma ise hücre kültürleri ve deney hayvanları (in vitro/in vivo) üzerinde yürütülmüş. Yaprakların içerisinde günlük olarak tükettiğimiz meyve ve sebzelerde, yeşil çayda bulunan bildiğimiz polifenoller bulunduğundan antioksidan etki göstermesi doğal olarak sürpriz değil. Ama en kuvvetli antioksidandan 46 misli daha yüksek gibi bir değerlendirme yapılabilmesi mümkün değil. Bilimsel bir dergide Moringa’yı öven 2015 tarihli bir tarama çalışması buldum.


Ancak yazarları Amerika Birleşik Devletleri’nde bu tip ürünleri pazarlayan bir firmanın çalışanları. Ne derece güvenilir?


İnternette Moringa ile ilgili yer alan video kayıtlarından birini izledim ve müthiş aydınlandım. Artık ilaçlara paydos; hekim, eczacı tüm sağlık çalışanları başka iş arasın. Hatta bahçenize bir Moringa ağacı dikin, başka bir şey gerekmez Bütün marketler de batar. Çünkü “Moringa” adı verilen bu ağacın yapraklarından hazırlanan özütün 1 gramı 10 kilo meyve-sebze yemiş kadar besleyiciymiş. Dünyanın bilinen en kuvvetli antioksidanından öyle 2-3 kat değil tam 46 kat daha kuvvetli. Aldığınız an uçmaya başlıyorsunuz! Hani şu TV reklamlarında “Ben enerjimi filanca vitamine borçluyum” diyen aşçı var ya, Moringa aldıktan sonra neler neler yapar siz düşünün! Moringa somondan 10 kat daha zengin Omega yağları taşıyor (omega 3, 6 ve 9). En besleyici besinlerden 94 kat daha besleyici. Sütten 17 kat fazla kalsiyum, ıspanaktan 25 kat fazla demir, muzdan 15 kat fazla potasyum, ve insanın ihtiyacı olan tüm amino asitlerin hepsi, daha niceleri. Ama gel gör ki bu bitkinin kaynağı olan Filipinler’de ortalama yaşam süresi bizim epey aşağımızda; 70 yaş. Bizde ise 77 yaş yaşam ortalaması var. Yani Filipinler halkı bitkinin kıymetini anlayamamış. Biz bir de Moringa kullandık mı, tutabilene aşk olsun, 150-200…..!


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının geçtiğimiz günlerde yayınladığı “Ayıplı Mallar” listesine göz gezdirdiniz mi? Et hariç, neredeyse tüm ürünlere sildenafil ve sibutramin tespit edilmiş. 15 üründe (tablet, macun, damla, enerji içeceği, çikolata) sildenafil/tadalafil; 12 üründe (kapsül, çikolata, içecek) sibutramin bulunmuş. Acaba giderek artan sapıklık olaylarında bu tip ürünlerin bir rolü var mı, sorusu aklıma geliyor! Her hâlükârda bu ürünleri pazarlayanlar hakkında ağır ceza mahkemesinde insan hayatına kasıttan dava açılmalı ve hapis cezası verilmeli. Yoksa cezayı ödeyip başka bir marka altında ticari faaliyetlerini sürdürüyorlar.


Bu yıl heyecanla beklediğimiz zayıflatıcı ürünümüz hayırlı olsun; Sibutraminli Moringa ile 2 ayda 30-40 kilo verenlere dair efsaneleri sosyal medyada okuyacağız sanırım. Bize de hayırlı olsun demek kalıyor.