Zerdeçal; Her derde deva mı?

Bir Farmakognozi araştırmacısı olarak eskiden bir bitkinin etkileri hakkında “şuna da iyi gelir, buna da iyi gelir, ……..” şeklinde bazı kaynaklarda yer alan abartılı bilgileri görünce; “Olur mu, canım! Amma abartmışlar, resmen uydurmuşlar!” şeklinde düşünürdüm. Ancak günümüzde bilimsel araştırmalar her bitkinin; meyve, sebze ya da Fitoterapi ürünü olsun, bir “Sağlık Savaşçısı” potansiyelinde sahip olduğunu ortaya koyuyor. İş, söz konusu yararlarını bilimsel olarak ortaya koyabilecek araştırmaları planlayıp yürütebilmek. İşte söz konusu bitkilerden biri de Hint mutfağının temel baharatı olan ZERDEÇAL. Son yılların gözdesi. En kapsamlı bilimsel tarama motoru olan SCOPUS’ta “Curcuma longa ve Turmeric” anahtar kelimeleri ile bir tarama yaptığımda gün itibariyle 2535 bilimsel yayın buldum. Ancak daha önemlisi bunların 1524’ü yani yüzde 60’ı 2010 tarihinden sonra yayımlanmış. İşte neden son yılların gözdesi olduğu anlaşılıyor.


Bir baharat olarak Zerdeçal çorbasından çayına, yemeklerden keklere kadar geniş kapsamda besinlere hem lezzet hem de renk katıyor. Ama zerdeçalı sadece bir baharat olarak tanımlamak ne kadar doğru! Özellikle son yıllarda yürütülen bilimsel araştırma bulguları zerdeçalın insan sağlığı bakımından ne kadar önemli olabileceğini ortaya koyuyor. Zerdeçalın içerisinde bulunan ve baharata sarı-turuncu rengini veren Kurkuminoitlerin (kurkumin, demetilkurkumin, bisdemetilkurkumin) vücudumuzda hasara yol açan serbest oksijen radikallerinin (antioksidan) ve iltihaplanmaya yol açan maddelerin oluşumunun (transkripsiyon faktörleri) önlenmesi (antienflamatuvar) ve vücutta yol açtığı hasarın bastırılmasında kuvvetli katkısı bulunduğu bilimsel araştırmalar ile gösteriliyor. Zaten oksidatif hasar ve iltihaplanma, yaşlanmadan tutun kansere kadar bizi kaçınılmaz sona sürükleyen hemen hemen tüm sağlık sorunlarımızın başlıca sorumlusu. Yürütülen klinik çalışmalar safra artırıcı etkisi ile yağlı yemeklerin sindiriminin yanı sıra, romatoit artrit, osteoartrit, mevsimsel alerjiler, depresyon, ülseratif kolit gibi hastalıklarında şikayetlerin giderilmesinde katkı sağlayabildiğini ortaya koyuyor.


Mevcut araştırmalar arasında benim en çok dikkatimi çeken husus, kemoterapi ve radyoterapi uygulanan kanser hastalarında, bu tedaviler ile birlikte kurkuminoitlerin kullanılmasının kanser tedavisinin daha etkili olmasını sağlayabildiği ve kemoterapi ya da radyoterapinin yol açtığı organ hasarlarını önleyebildiği. Bu bence çok önemli bulgu.


Kolon kanseri hastaları üzerinde yürütülen iki klinik çalışmadan birinde 4 ay kullanıldığında kolon kanserini tetikleyici rol oynayan lipit mediyatörü olan prostaglandin E2’yi baskıladığı, diğerinde ise kolondaki poliplerin büyüklüğü ve sayısında belirgin azalma sağladığı gözlemlenmiş. Pankreas, yumurtalık, kolon, meme, prostat, multiplemiyeloma, akciğer, mide, deri ve karaciğer kanserlerinde kemoterapi ile birlikte 6-8 ay uygulandığında kanser ilaçlarının etkinliğini artırdığı bildiriliyor. Diğer taraftan, diğer çalışmalarda kemoterapi/radyoterapi ilaçlarının yol açtığı bulantı/kusma, diyare/kabızlık, kilo kaybı, hafıza/algılama sorunları, yorgunluk, enfeksiyon, kan değerlerinde düşme gibi yan etkileri belirgin bir şekilde azaltabildiği gözlemlenmiş. Kanser ilaçlarının kalp, sinir, karaciğer, böbrek, işitme gibi organlar ya da işlevler üzerindeki hasarlarını önleyebildiği tespit edilmiş. Bu araştırmaların, kanser kemoterapisi veya radyoterapisi sırasında bitkisel destek ürünleri kullanılmasına şiddetle karşı çıkanlara yol göstereceğini ümit ediyorum.


Zerdeçalın emilim sorunu


Bir hususa dikkatiniz çekmekte yarar var; zerdeçalın doğrudan kullanılması ile vücuda emilimi sadece yüzde 1 gibi çok düşük bir oranda gerçekleşebiliyor. Kurkuminlerin vücuttaki stabilitesi düşük, emilemeden atılıyor.


Kullanılacak miktar kullanılan ürüne, kullanım amacı ve semptom şiddetine göre farklılık gösteriyor. Zerdeçal ekstresi içinde kurkuminoitler %95 gibi yüksek oranda ve günlük önerilen miktar 500 mg ile 2000 mg arasında değişiyor. Zerdeçal rizom tozu içerisinde kurkuminoitlerin oranı %3 civarında. Bir çorba kaşığı dolusu rizom tozu 5000 mg civarında gelir ve ortalama 150 mg kurkuminoit taşır. Görüldüğü gibi önerilen miktar en düşük kurkuminoit miktarını alabilmek için günde en az 4 çorba kaşığı zerdeçal rizom tozu yutulması gerekior. Ancak bu da etmiyor; kurkuminoitlerin sudaki stabilitesi düşük olduğundan istenilen etkili kan seviyesine ulaşması oldukça zor.


Emilimi artırmak için karabiber ilave edilmesi önerisi ile ise emilim yüzde 100 artırılabiliyor; yani sadece yüzde 2 emilebiliyor. Emilimde sağlanan bu yüzde 100 artış insanlarda büyük bir artış gibi algılanıyor, maalesef. Aktardan aldığı zerdeçal tozunu kimi yoğurda, kimisi bala, çorbaya katıp kullanıyor. Ayrıca karabiberin içerisindeki temel etkili bileşen olan piperin vücudumuzda bulunan ilaç metabolize eden enzimleri (sitokrom P grubu) baskıladığından zerdeçal kökünün karabiber ilave edildikten sonra kanser ilaçları ile birlikte kullanılmasının doğru bir tercih olmayacağını düşünüyorum. Zerdeçalın bu şekilde düşük emilimi aslında vücudun bir savunma mekanizması ve herhangi bir fizyolojik cevap beklenmiyorsa, sağlıklı beslenme, sağlığın sürdürülebilmesi bakımından yararlı şüphesiz. Zaten zerdeçalın etkinliğinde ilk bulgular zerdeçalı baharat olarak sıklıkla kullanan doğu toplumlarında yürütülen epidemiyolojik araştırmalar sağlanmış. Ancak bir tedavi, fizyolojik bir cevap beklentisi varsa, baharat kullanarak zerdeçalın yararlı olmasını beklemek biraz hayalcilik olur.


Emilim sorununu çözmek amacıyla güncel teknolojiler kullanılarak hazırlanan özel formüller ile emilim 25-30 defa artırılabiliyor; yağ emülsiyonu, nanoteknoloji, fitozom kaplama gibi. Tabi, önemli olan geliştirilen formüllerin emilim parametrelerinin klinik olarak da ortaya konulabilmesi. Zerdeçal/yağ emülsiyonu 7-10 misli emilim sağlayabiliyor. Zerdeçal tozuna göre avantajlı, ancak şimdiye kadar en yüksek emilim sağladığı klinik olarak ispatlanan bir patentli ekstre var: Meriva extract®. Kurkuminlerin 29 misli emilebildiği (yani yüzde 2900) gösterilmiş.